Bezpečnostní povinný screening proti zavlečení eboly u všech cestujících na mezinárodních letištích v ČR bude spuštěn zítra v 8 hod. Tedy přesněji – zatím budou příletové karty k dispozici pouze pro pasažéry ČSA a Travel Service, zahraniční společnosti čekají na dodání vytištěných karet.

Svatopluk Němeček, ministr zdravotnictví

Karty by měly odhalit ty cestující, kteří v uplynulých 42 dnech (dvojnásobná doba inkubace eboly) navštívili infekcí zasažené státy západní Afriky. Pasažér, který pozitivně odpoví na zásadní dotaz, zda byl v dotčených zemích, bude povinen dostavit se na letišti Václava Havla ke zdravotní prohlídce a pohovoru. Na ostatních českých letištích bude povinen spojit se s krajskou hygienickou stanicí.

Toto bezpečnostní opatření ale má jeden základní předpoklad – dobrovolné přiznání a dobrovolné sdělení všech relevantních dat od každého, kdo vyplní kartu. Je navíc otázka jestli někdo bude kontrolovat to, zda kartu vyplnili všichni cestující. K podobnému screeningu se na svých letištích v Evropě odhodlala zatím pouze Velká Británie a Francie. V ČR by podle vyjádření ministra Němečka měla tato opatření platit spíše měsíce než dny nebo týdny.

Na to nakolik je toto opatření skutečně vedeno zdravotnickými argumenty a nakolik je to jen politické gesto?

20.10.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů