Nejdražším investičním záměrem v oblasti zdravotnictví v posledních letech se stala plánovaná nová nemocnice ve Zlíně. Její nejhlasitější zastánce, tehdejší hejtman a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), však v krajských volbách v minulém roce neuspěl. Naopak odpůrci nemocnice sestavili krajskou vládu a Čunkův záměr zrušili. Jedním z hlavních důvodů je podle současného vedení kraje naprosté podcenění nákladů na výstavbu nemocnice.

Již původní projekt počítal s obří částkou 8 mld. Kč. Pro srovnání, největší strategické investiční akce v mnohem větších státních fakultních nemocnicích, které se nyní připravují, dosahují cca 2 mld. Kč. Ovšem nové vedení kraje provedlo aktualizaci výpočtu a došlo k úplně jiným sumám: „Vzhledem k výraznému zdražení stavebních prací a materiálu, by výstavba nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích přišla odhadem na 20 mld. Kč,“ píše se v krajském listu Magazín 21.

Zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) to říká jasně: „Investice tohoto rozsahu je pro současný rozpočet kraje neúnosná.“ Předchozí vedení kraje například kalkulovalo s cenou 9500 Kč za kubický metr obestavěného prostoru na počátku roku 2020. „Už v listopadu 2020 se reálná cena kubického metru stavby pohybovala okolo 15 tisíc korun. Celá stavba by se rázem prodražila o 5 miliard korun“, uvádí se v krajském periodiku.

Podceněno mělo být také ocenění vybavení nemocnice, když Čunkovo vedení deklarovalo částku 750 milionů Kč. Současná krajská rada však zastává jiný názor: „Podle odhadu renomované projektové společnosti by vybavení nové nemocnice stálo o miliardu a půl více.“ Tedy zhruba 2,3 mld. Kč. Hejtman Holiš slibuje, že ušetřené prostředky po zrušení plánu výstavby se budou investovat nejen do stávající Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, ale taky do dalších nemocnic, např. ve Vsetíně.

18.10.2021

autor: Ondřej Zavadil, zdroj: Magazín 21


Další články

Na přehled všech komentářů