Do konce června byla možnost podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně a my jsme pro vás přechody pojištěnců mezi zdravotními pojišťovnami zanalyzovali. Jak již titulek napovídá, jediná VZP skončila s menším počtem pojištěnců, ostatní pojišťovny více či méně posílily.

Do konce června bylo možné změnit zdravotní pojišťovnu. Podle novely zákona 48/1997 Sb. musíme podat přihlášku k pojišťovně, u které chceme být nově registrovaní od 1. ledna následujícího roku, nejpozději 6 měsíců před tímto datem.
Na začátku června jsme oslovilivšech 7 pojišťoven, které u nás působí, s cílem zjistit jejich přístup k péči o vážně nemocné a chronické pacienty. Šlo především o otázky financování, kontrolní mechanismy pro špatné vykazování péče a samozřejmě o kvalitu péče od prevence až po péči o nemocné. Srovnání bylo následně publikováno na našich stránkách.
Následně nás zajímalo, jak moc lidé  možnost změny pojišťovny využili. Některé pojišťovny samy údaje zveřejnili hned zkraje července, ostatní jsme oslovili. Až na jednu výjimku jsme se setkali se vstřícnou odpovědí a mohli jsme tak pro vás připravit tuto zajímavou infografiku. Nejde o úplně finální čísla, ale jejich pohyby by již neměly být významné.

Obecně z výzkumu vyplynulo, že ve výsledku přišla o klienty VZP (cca 97 tis, což představuje úbytek 1,6%). Naopak největší nárůst počtu pojištěnců vykázala ZPMV ČR, které jich naopak přibylo cca 31 tis. Největší procentní nárůst očekává podle neoficiálních výsledků VoZP, kde je očekávaný nárůst 4,8% (což odpovídá příchodu 30.000 nových klientů).

23.7.2013

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů