Miliardář Andrej Babiš, toho času ministr financí, chce ovládnout české zdravotnictví. Ačkoliv není ještě jasné, jestli chce koupit nějakou existující síť zdravotnických zařízení nebo budovat vlastní nové firmy, je zřejmé, že na zdravotnictví mu záleží. Vyslal tedy do boje svého náměstka Wagenknechta.

V posledních týdnech byly skloňovány případy, kdy do nemocnic přišli auditoři ministerstva financí a již zkontrolované investice kontrolovali s novým zadáním „něco najít“. Přijít na audit s tím, že auditor ví, co má najít a najít to musí, je samozřejmě alarmující a vyvolalo to velké napětí mezi ministrem zdravotnictví a financí. Ale ještě více na pováženou je systematičnost. Kontrola nejde standardní cestou, ale jako „Velký bratr“ přichází ministerstvo financí.

Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht je Babišovým výkonným pracovníkem. Podle zadání prostě koná a kromě kontrol jednotlivých investic se ministerstvo chystá i na kontrolu provozu zdravotnických zařízení. A jelikož v čele ministerstva stojí dvojice „firemní nájezdník“ a auditor, dávají najednou jednotlivé kroky opět o něco větší smysl.

Výsledky auditů a kontrol se dají použít různým způsobem. Konstruktivnější je pochopitelně postupně a důsledně vyžadovat narovnávání nesrovnalostí. Neefektivity řešit, zavádět nové kontrolní mechanismy, při investicích kontrolovat už ve fázi zadávacích dokumentací. Bez větší revoluce postupně systém kultivovat a stavět ekonomicky lepší základy. V tomto případě se ale obávám nebude přístup tak konstruktivní. Předpokládám, že audity budou dál velmi intenzivně medializovány a zdravotnictví oslabováno.

Andrej „nájezdník“ Babiš je totiž proslulý svým velmi agresivním akvizičním apetitem. Kupuje firmy ve špatné kondici, případně vyhlédnutý cíl nechá trochu vyhladovět. A bylo by velmi smutné, kdyby podobným způsobem teď „zaútočil“ na české zdravotnictví. Uvidíme, jestli se v příštích týdnech objeví další výsledky auditů. Teď si už pravděpodobně dají řadoví auditoři pozor a neprozradí auditovanému, že už výsledek mají hotový. Že jen potřebují „omáčku okolo“.

 

10.10.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů