Právě před rokem jsme se ženou zjistili, že čekáme dceru. Všechno šlo v zásadě bez komplikací a v létě se nám pak narodila zdravá holčička. Teď jí je 5 měsíců a roste jak z vody. Velmi jsem ocenil náš systém zdravotnictví. Myslím tím takový, který se uhradil všechny náročné testy, vyšetření a léky. Byl jsem ale velmi překvapen, na kolik takové těhotenství a malé dítě pojišťovnu vyjde. Chtěl bych se s vámi podělit o informace, které jsem zjistil z výpisů osobních účtů u pojišťoven.

Svůj řešit nebudu. Já jsem byl akorát na preventivních prohlídkách a nemocný jsem nebyl. Ve výpisu z mého osobního účtu bychom našli teda možná kapitační platby a nebylo by to moc vypovídající. Rozebral jsem si tedy karty mé ženy a mojí dcery. Obě jsou u OZP, takže se vše dalo stáhnout jednoduše na internetu (viz Oslovte zdravotní pojišťovny).

Sčítal jsem zvlášť. Nechci zabíhat do podrobností, ale žena má běžnou vadu srážlivosti krve, takže si v těhotenství musela pravidelně aplikovat specializovaný lék. To je tak jediná výjimka oproti úplně běžnému průběhu těhotenství. Ale ani nic neobvyklého. Kromě těhotenství pak akorát dochází pravidelně k ortodontistovi, který jí pomáhá napravit nějaké nesymetrie chrupu. To ale z velké části platíme my, protože pojišťovna moc nepřispívá. A jak už jsem zmínil, dcera je úplně zdravá. Roste jak z vody. A proč to tak zdůrazňuji? Protože jsem byl překvapený, kolik to celkem stálo.

Za ženu zaplatila pojišťovna celkem 57 750 Kč, za dceru za poslední 4 měsíce v roce 12 045 Kč. No a byl jsem ještě víc překvapený, jak částky byly rozdělené. Udělal jsem si pro ně tři kategorie:

  • Lékař – kde je úkonem z větší části práce lékaře. I když potřebuje nějaké jednoduché vybavení, jde zejména o jeho čas.
  • Technika – kde se platí hlavně za přístroj nebo laboratoř. Občas je nutná třeba obsluha lékaře, ale zejména se platí za techniku. Zahrnul jsem sem i pobyt v nemocnici.
  • Léky – to je celkem jasné (ale stejně doporučuji třeba příručku Příběhy léků)

Aby to nevyznělo nijak špatně. Ani jednu z kategorií nechci shazovat. Je to takový mix, který jde ruku v ruce. Velmi bych to zjednodušil tak, že lékař díky technice diagnostikuje a pak léčí za pomocí léků.

No a jak to dopadlo? U mé ženy stála bezkonkurenčně nejvíc technika, nejčastěji ve formě různých předporodních vyšetření. Ukousla víc jak polovinu. V závěsu jsou lékaři a na posledním místě jsou léky.

U dcery se pak prohodil význam lékařů a techniky. Léky zůstaly relativně na svém.

Co mě tedy překvapilo? Relativně malý význam léků. Myslím tím finančně. On se totiž občas objeví nápad, že cesta k úsporám ve zdravotnictví je skrz léky. A ono se ukazuje, že asi není. Třeba z těchto grafů vychází, že i kdyby léky byly levnější o 1/3, celkově by se ušetřilo pouze cca 5 %. Bez ohledu na to, že asi už ani není klesat kam, když co pár týdnů se objeví článek, že některé léky jsou dlouhodobě vyprodané, protože je překupníci vyvážejí do zahraničí, kde za ně dostanou výrazně víc.

Na druhou stranu mě celkem překvapila role techniky. Kolik peněž připadne právě na přístroje, laboratoře, vybavení… A moc nerozumím ani tomu (ne)poměru mezi tím, kolik pojišťovna zaplatila za lékaře, kteří se starali o mou ženu a mou dceru. Má dcera byla všehovšudy 4x na preventivní prohlídce a 2x na kontrole kyčlí. Má žena měla vyšetření v první polovině roku co 2 týdny a vše vyvrcholilo porodem. Za dceru zaplatila pojišťovna cca 6 tis, za mou ženu 18 tis. To je pouze 3x tolik. Nechci spekulovat, která částka je nepoměrná vůči druhé. Ten nepoměr je pro mě ale zřejmý.

Počítám pouze to, co zaplatila pojišťovna, nepočítám spoustu nákladů mimo pojištění. Byl jsem u porodu, za což se v Podolí platí. V porodnici jsme si připlatili za samostatný pokoj, i kvůli množství návštěv. Používáme kvůli vysušené pokožce spoustu krémů jako pro ženu, tak pro dceru.

A kolik do zdravotního pojištění peněz od nás přibylo? Žena dokončuje vysokou školu, takže obě jsou tzv. „státní pojištěnci“. Za obě tedy stát dohromady dal pojišťovně 11 930 Kč. Je vidět, že to ani zdaleka nestačí na zaplacení nákladů, které nejsou přece nijak neočekávané. Zejména pak u dcery, kde je předem známé, kolik standardní a preventivní péče o ní bude stát. Naopak já jsem hodně platil, ale téměř nečerpal.

Tak závěr mohu konstatovat, že jako rodina jsme „v plusu“. I za loňský rok jsme do systému přispěli víc, než jsme čerpali. A moc si přeji, aby to tak bylo napořád. Protože to bude znamenat, že nejsme nijak vážně nemocní a nepotřebujeme nákladnou léčbu. Kdybychom ale potřebovali, jsme rád, že máme systém, který mi ji zajistí. Teda alespoň doufám.

6.2.2013

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů