Přinášíme exkluzivní rozhovor s MUDr. Evou Dokoupilovou o tom, jak daleko je příprava elektronického receptu pro předepisování léčebného konopí. Ordinační systém mají již připravený a v nedaleké lékarně konopí i naskladněné. Vše teď již závisí na dohodě SÚKL s dodavatelem softwarového vybavení.

MUDr. Eva Dokoupilová je lékařkou z centra biologické léčby pro revmatická onemocnění MEDICAL PLUS v Uherském Hradišti, která jako první získala registraci SÚKL pro předepisování léčebného konopí.

Vaše ordinace je od 3.2.2014 první v České republice, která může předepsat léčebné konopí. Kolika pacientům jste již předepsali?
Bohužel ani jednomu. Stále čekáme na zprovoznění elektronického registru. Naše systémy jsou připravené, dokonce běžné elektronické recepty vystavujeme už dva roky. U konopí je ale situace specifická, protože SÚKL dojednává se svým dodavatelem licence na speciální datové úložiště (tzv. registr pro léčivé přípravky s omezením). Jakmile bude tento technický problém vyřešen, obratem může první pacient léčebné konopí dostat. Máme informace, že by to mělo být během několika dnů. Mimochodem žádost o registraci jsme podávali v pátek 31. ledna a hned v pondělí 3. února jsme byli oficiálně registrováni, což je velmi rychle.
A myslíte, že i když bude mít pacient recept, že se nakonec k léčebnému konopí dostane? V médiích se hodně řešilo, že je zde málo distributorů a snad ho ještě nikdo ani nedovezl.

Určitě dostane, toho se nebojím (úsměv). První distributor už konopí dovezl a je dokonce první balení je naskladněno v lékárně kousek od naší ordinace. S lékárnou průběžně ladíme i procesy ověřování elektronických receptů, protože ordinační i lékárenský informační systém musí být speciálně upravený. A na to jsme právě připraveni.

Vaše specializace je revmatologie, s jakými potížemi si myslíte může léčebné konopí pomoci?
Léčebné konopí je indikováno hlavně pro neutišitelnou chronickou bolest. Může se tedy jednat o pacienty s revmatoidní artritidou, které trápí velké bolesti kloubů, nebo o pacienty s chronickou bolestí u ankylozující spondylitidy, tzv. Bechtěrevovy nemoci. Revmatologie je ale pouze jedním z oborů, další pacienti budou pro léčebné konopí přicházet od neurologů, psychiatrů a hlavně z ambulancí bolesti.
A jak jsou tyto problémy řešeny v současnosti?
Analgetiky, u těžších případů pak opiáty. Léčebné konopí je alternativa.
Ještě zpět k elektronickým receptům, které jsou hodně kontroverzní. Uvažuje se i kvůli vysokým nákladům na zavádění do ordinací o jejich zrušení. Co vy na to?
Naše náklady na zavedení elektronických receptů byly v řádu jednotek tisíc korun. Třeba ověřený elektronický podpis vyjde na necelých 400 Kč. Navíc má SÚKL bezplatnou linku podpory e-receptů, se kterou máme nejlepší zkušenosti. Takže rušit elektronické recepty kvůli vysokým nákladům na zavádění do ordinací mi přijde jako nesmysl.
19.5.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů