Na počátku června jsme informovali o vyjednávání o rozpočtu Ministerstva zdravotnictví, které rozhodne, jakými prostředky bude disponovat a kam je bude směřovat v příštím roce.

Zdravotnictví  a peníze/ilustrační foto

Po srpnových schůzkách na úrovni ministrů je nyní návrh celého státního rozpočtu předkládán na vládu. Již letmý pohled prozrazuje, že ministr zdravotnictví Ludvík příliš úspěšný nebyl.

Ještě před vyjednáváním hovořil o tom, že nutně potřebuje do svého resortu přes 4 mld. korun navíc. Podařilo se mu však získat pouze půlmiliardu, tedy zlomek z požadované částky. Podle informací, které má server ozdravotnictvi.cz k dispozici, ministr Ludvík tuto sumu použil především na posílení programu rezidenčních míst, tj. na povinnou praxi absolventů lékařských fakult. O několik desítek milionů se zvýší výdaje na provoz ministerstva a jeho příspěvkových organizací a také Českého červeného kříže. Menší částky, spíše jednotky milionů, se použijí na neinvestiční dotace v rámci programů typu prevence HIV/AIDS či protidrogové politiky. Více na platy dostanou krajské hygienické stanice a Státní zdravotní ústav.

Naopak, zcela se zapomnělo na velké strategické investiční akce v sedmi státních nemocnicích. Ty přitom vláda schválila již v roce 2015. Za dva roky se však téměř nepohnuly a ani v roce 2018 by se nic nemělo změnit. Ministr Ludvík dokonce přes média vzkázal řediteli Fakultní nemocnice v Brně, že si má zaplatit projektovou dokumentaci na novou gynekologicko-porodnickou kliniku ze svého.

Podle ministra půjdou z rozpočtu peníze jen na ty investice, které se stihnou uskutečnit v příštím roce. Nově se v rozpočtu objevily prostředky na Masarykův onkologický ústav v Brně, téměř 100 mil. Kč by mělo směřovat na rekonstrukci a dostavbu Bakešova pavilonu. 36 milionů korun zřejmě získá královehradecká fakultní nemocnice na obnovu lineárních urychlovačů. Pár milionů poputuje do nového pavilonu psychiatrické nemocnice v Bohnicích. I přes to se ale celkové výdaje na investice z národních zdrojů propadnou oproti posledním letům o desítky procent.

Jak to celé dopadne, bude záležet na výsledcích z jednání vlády a poslanecké sněmovny. A to bude v předvolebním období podobné sázce do loterie. Je zřejmé, že rozpočet projedná až nová sněmovna. Ta ovšem může mít zcela jinou představu než její dosavadní složení.

4.9.2017

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů