Nedávno vysílala Česká televize pořad Máte slovo s paní Jílkovou, kde se mělo mluvit o lécích. Všichni je občas užíváme, tak jim přece musíme rozumět. A i když je formát pořadu dost bulvární, často celkem přesně odráží nálady veřejnosti.

Léky/ilustrační foto

Takže jak to probíhalo – na začátku se lékárník z Hlučína velmi nevybíravě rozčiloval, jak se u nich ve městě nedají sehnat léky a vinni jsou distributoři a kdovíkdo ještě. Pak k tomu poslanec Vyzula ještě promluvil, že chce zajistit pacientům levné léky.

Do toho se ale výrobci a distributoři nesměle ozvali, že problém je jinde – v exportu léků, které jsou levné. Do toho další příběh, kdy lékárník z Mělníka nemohl pro pacientku sehnat neobvyklé antibiotikum. A pak prezident lékárnické komory chtěl ceny a doplatky stejné v každé lékárně.

Jste zmatení? I lidé ve studiu byli, tak to končilo poněkud rozpačitými otázkami a odpověďmi na téma jak to s těmi léky vlastně vůbec je. Jasným vítězem byl ředitel SÚKL, který uvedl několik čísel, jak říkal  – v podstatě dostupných na jejich webu a všichni jenom zírali.

Uvědomil jsem si přitom, jak málo naše veřejnost o problematice léků ví. Jak málo se v této souvislosti pracuje s daty a jak moc se pracuje s pouhými dojmy. Přitom pracovat s daty je vlastně jednoduché. Takže tady jsou fakta místo pocitů:

Pan lékárník z Hlučína zastupoval Grémium majitelů lékáren. Kdo jsou a o co jim jde? Je to tajemná organizace – kdo jsou členové se neví, seznam členů je podle jejich stanov neveřejný. Nepřispívá to k důvěryhodnosti jeho prohlášení. A jen tak mimochodem v Hlučíně je pět lékáren. Proč pacienti nejdou do jiné, pokud potřebný lék není v jedné lékárně? Asi jdou, ale to se do katastrofického příběhu nehodí…

Dále pak ty ceny. Podle rakouského Institutu pro farmakoekonomický výzkum jsou v České republice nejlevnější léky v Evropě. Ty by měly dle politiků ještě zlevnit. No, pro kapsu pacientů jistě dobrá zpráva. Háček je v tom, že podle dalších údajů je Česká republika jedním z hlavních zdrojů exportu léků do Německa. Protože, když je někde něco levné a jinde drahé, asi by byla škoda toho nevyužít.

Navíc na volném pohybu zboží stojí EU. Zkuste tomu bránit. Určitě je správné omezit to, co by vedlo k velkému problému v zásobování, ale bránit veškerému exportu nutně povede ke konfliktu s EU.

A na závěr Státní ústav pro kontrolu léčiv. Je tam část věnovaná výpadkům léků. Dlouhé čtení… Snad není dne, aby něco nechybělo. A pokud do toho seznamu mohu já, mohl by si i lékař ověřit, zda lék, který chce předepsat, je na trhu. Jak málo stačí.

Můj dojem je, že se správnými daty je celá situace mnohem jednodušší na pochopení. To však neznamená, že není složitá v příčinách. Každopádně by si zasloužilo trochu se fakty zabývat. Dojmy přeměnit v pojmy.

15.12.2016

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů