Je jasné, že protonové centrum musí ustoupit ze své ambice léčit 1 600 pacientů ročně. Nabídka od VZP mluví celkem jasně: „VZP je připravena přispět k ukončení dlouhodobého sporu a opouští limit daný počtem klientů nebo finanční částkou. Jediným parametrem jsou odborná kritéria, musejí být ale staženy všechny žaloby ze strany Protonového centra v Praze,“ řekl Kabátek (zdroj iDNES.cz). To je ale velmi vzdálené finančním potřebám centra a vidině počtu pacientů vysoko přes tisícovku.

Na kulatém stolu v PSP ČR, který spolumoderovala Ivana Plechatá za OZdravotnictví.cz, mnohokrát zazněla slova od kapacit českého zdravotnictví, která ne přímo zpochybňovala efektivitu protonové léčby jako takovou, ale minimálně vracela na zem nadšení z jejího univerzálního použití, které mocně živí masivní PR kampaň organizovaná právě protonovým centrem.

Pohled na protony není jednoznačný ani ve světě.  Jsou vedeny diskuze o míře využití u konkrétních skupin onkologických diagnóz. Zatímco u některých méně často vyskytujících se nádorů existují data o pozitivním efektu protonů, otazníky existují u dalších diagnóz jako je například rakovina prostaty, která má v populaci častější výskyt. A o ty jde teď především. Faktem je, že vzhledem k nákladům na protonovou terapii by české zdravotnictví výrazně muselo navýšit částky na jednu konkrétní metodu v neprospěch ostatních radioterapeutických metod (včetně těch velmi vyspělých).

A tady se celá debata vrací k ekonomické analýze, kterou si nechala VZP vypracovat  Institutem biostatistiky a analýz v Brně. Tým odborníků došel na základě analázy mezinárodních dat k odhadu kolem 26 pacientů ročně, kteří by měli prokazatelný užitek z protonové léčby. V tu dobu ovšem odmítalo protonovému centrum dohodu s VZP na předpokládaný počet zhruba 150 pacientů ročně. Je třeba uvést, že i tento počet by stavěl Českou republiku v počtu léčených pacientů protonem mezi lídry protonové terapie v Evropě (vzhledem k počtu obyvatel).

Na jednu věc by si ale VZP měla dát pozor. Slibovat smlouvu za stažení žalob? Něco podobného tu už před pár lety bylo a skončilo to pádem ministra a vazbou pro jeho náměstka. I když zní velmi logicky chtít po potenciální partnerovi, ať výměnou za smlouvu stáhne své stížnosti u kontrolních orgánů případně soudů, interpretace české policie a státních zástupců může být úplně jiná. Tady je snad rozdíl, že tento návrh padá zcela veřejně a ne za zdmi ministerských kanceláří.

14.4.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů