Nedávno jsme informovali o diskusi na téma, jak v budoucnu obsazovat správní a dozorčí rady zdravotních pojišťoven, která proběhla na půdě poslanecké sněmovny (celý článek). Mohli jsme si oddechnout alespoň v tom smyslu, že většina odborníků odmítla návrh na všelidové hlasování do orgánů zdravotních pojišťoven.

Volba/ilustrační foto

Ten prosazuje jen hrstka aktivistů a pirátská strana. Podle nich jsou zdravotní pojišťovny něco jako pomyslné „akciové společnosti“ a všichni pojištěnci jejich „akcionáři“. Měli by tedy v přímých volbách, tj. na jakési obdobě „valné hromady“, zvolit své orgány. Používá se také srovnání s obcemi, kde všichni dospělí obyvatelé volí své zastupitelstvo ve všeobecných volbách.

Domnívám se, že tato srovnání kulhají na obě nohy, jak ostatně upozornili zástupci pacientských organizací, zaměstnavatelů, lékařské veřejnosti i ostatních politických stran. Zdravotní gramotnost české veřejnosti je na velmi nízké úrovni. Tím nemám na mysli otázku životního stylu, ale spíše povědomí o financování českého zdravotnictví či roli zdravotních pojišťoven. Jde o velmi odborné otázky a specifickou problematiku, kde by mohlo všelidové hlasování napáchat více škody než užitku.

Pacienty zajímá spíše to, kdo je ošetří a kde se jim dostane nejlepší péče. Nestarají se o úhradové mechanismy, regulační limity či případové paušály. Tento široce rozprostřený nezájem by však mohla zneužít úzká lobbystická skupina, která by mohla pomoci dobře cílené kampaně a přesvědčení hrstky pojištěnců prosazovat v orgánech pojišťoven své vlastní zájmy. A tím i vhodně odklonit tok peněz. Protože, ruku na srdce, nikdo nečekáme masovou účast v podobných volbách. Zcela jistě by nedosáhla ani zlomku účasti v druhém kole senátních voleb či voleb do Evropského parlamentu. Jejich legitimita by byla velice pochybná.

Nemluvě o tom, že uspořádání takovýchto voleb by něco stálo a byly by provázeny zmatky. Máme zde 7 zdravotních pojišťoven. Dovedeme si představit 7 urniček ve volebních místnostech? Že všichni hází hlasy přesně tam, kam mají? A co neustálé přestupy mezi zdravotními pojišťovnami? Už nyní vzniká spousta přehmatů a to máme pravidla velmi jednoduchá. U voleb do správních a dozorčích rad pojišťoven by byly mnohem složitější.

Jakkoli se představa milionů pojištěnců, kteří se odpovědně starají o svého plátce zdravotní péče, zdá progresivní a transparentní, jedná se o čirou utopii. Doufejme, že ministr Vojtěch nenaskočí na tento nebezpečný populismus a zachová si chladnou hlavu. Rozhodnutí Ústavního soudu jde vyhovět i jiným způsobem, který nehrozí rozvrátit relativně dobře fungující systém zdravotního pojištění v naší zemi.

16.1.2019

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů