Halle Berry, Janet Jackson nebo Brigitte Nielsen– celebrity inspirující ženy po celém světě nejen v módních trendech, ale někdy i v pozdním zakládáním rodiny. Herečka Bridgitte Nielsen známá z filmů Rocky nebo Policajt z Beverly Hills porodila dceru až v 56 letech. Janet Jackson v 50 a Halle Berry ve 47 letech. Musím však před módními trendy varovat.

MUDr.Štěpán Machač_2

Medicína dokáže zázraky, ale je důležité znát své biologické hranice. Podle mého názoru je biologický limit mateřství mezi 45 a 46 lety. Hranici asistované reprodukce bych proto určitě neposouval. Má ale smysl posunout věk, u kterého proplácí umělé oplodnění pojišťovna. Proto by se měla změnit vyhláška, jež umožňuje umělé oplodnění proplácet. Dříve pojišťovny hradily IVF ženám do 40 let, nyní jen do věku 39 let.

Připomeňme, že průměrný věk prvorodiček se v České republice přehoupl přes 30 let. Zvyšuje se i věk těch, kteří vyhledají specialisty na umělé oplodnění. Nemůžeme proto ignorovat společenský trend, lidé chtějí děti v pozdějším věku. Navštěvují nás ženy, které mají mezi 39 a 40 lety a pokoušejí se otěhotnět. Léčba je v tomto věku relativně úspěšná.

U žen starších 40 let už vidíme znatelný pokles úspěšnosti. Podle zahraničních studií je jedna léčba asistované reprodukce úspěšná pouze u 10 % žen starších 42 let. Hranici bych proto dál neposouval. Ten jeden rok by ale řadě žen pomohl. Žena kolem 40 let je totiž na vrcholu života. Zpravidla ví, co chce, a je na dítě připravená jak emočně, tak materiálně. Rozhodně nejde o žádnou babičku. Musíme si uvědomit, že se prodlužuje i kvalita života a ženy se průměrně dožívají 80 let. Určitě bych netvrdil, že děti starších rodičů trpí. Naopak, děti mladých rozvedených párů a matek samoživitelek mohou strádat a často je vychovávají skutečně jejich babičky.

Z mé zkušenosti reprodukční kliniky často vyhledávají ženy, které již děti mají, ale s novým partnerem chtějí založit druhou rodinu. Kromě toho, páry mnohdy vyhledávají reprodukční kliniky opakovaně a chtějí více potomků. Úhrada pokusů o umělé oplodnění se ale ženám sčítá. Na všechny děti proto mají pouze čtyři pokusy. To mi nepřijde zcela fér a i tato věc by se měla změnit.

MUDr. Štěpán Machač, IVF specialista z kliniky Reprofit

27.11.2019

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů