V předchozích letech se drtivá většina peněz ve zdravotnictví přidávala do lůžkové péče, především do nemocnic. Ostatní segmenty ani zdaleka tak velký růst nezažívaly. Mnohdy, s ohledem na růst mzdových nákladů a inflaci obecně, si reálně nepolepšily vůbec. Zdravotnictví však může fungovat pouze při vyvážené podpoře všech jeho provázaných složek.

Zdravotnictví a peníze/ilustrační foto

Jistě, přejme všem doktorům a sestrám v nemocnicích slušné platy a mzdy. Ale nesmíme zapomínat také na jiné pracovníky ve zdravotnictví, bez jejichž kvalitní práce je ohroženo zdraví a život pacientů. To není jen fráze, na portál OZdravotnictvi.cz nám píše celá řada lidí své příběhy a zkušenosti s českým zdravotnickým systémem. O jednu z nich se zde podělíme.

Rakovina prsu patří mezi nejčastější typy onkologických onemocnění u žen. Vyšetření na mamografu je běžným nástrojem pro včasný záchyt této formy rakoviny. Naše čtenářka měla smůlu v tom, že ji v nemocnici začínající zhoubný nádor neodhalili. O rakovině se dozvěděla až v okamžiku, kdy začala řešit bolesti zad. Na základě laboratorního vyšetření mimo nemocnici byla zjištěna rakovina v pokročilém stádiu, přičemž bolesti zad byly projevem metastáz. Naštěstí naše čtenářka přežila, včasný záchyt by ji ovšem ušetřil veškerých problémů s chemoterapií a všech vedlejších účinků léčby v pokročilém stádiu.

„S podobnými případy se skutečně setkáváme,“ potvrdil serveru OZdravotnictvi.cz příběh čtenářky Kamil Doležel, předseda asociace laboratoří QualityLab. „Moderní diagnostika je složitá a ne všichni lékaři znají všechny její možnosti a nejnovější trendy. Na rozdíl od nemocničních laboratoří je u těch soukromých větší tlak na kvalitu a rychlost. Právě to mnohdy rozhoduje o přežití pacienta a zde by měl stát pomoci výrazně zlepšit ohodnocení odborných pracovníků, jinak hrozí jejich nedostatek,“ upozornil Kamil Doležel.

Kvalitní a rychlá práce zaměstnanců laboratoře naší čtenářce zachránila život, proto by tato práce měla být také dostatečně oceněna. A též dalších pracovníků v jiných segmentech, např. v domácí péči či záchranné službě nebo zdravotních sester v domovech pro seniory. Nejen v nemocnicích.

Lze proto uvítat změněný přístup současného vedení ministerstva zdravotnictví, které již nechce jednostranně upřednostňovat jen část poskytovatelů zdravotní péče, jak činilo to předchozí. Uvidíme, zda se tyto sliby naplní, nebo zůstane pouze při slovech. Je v zájmu pacientů, aby u slibů nezůstalo.

20.3.2018

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů