Snížení DPH u léků na 0 % nebude mít pravděpodobně velký vliv na naše peněženky, ale spíš na hospodaření pojišťoven. Díky tomu by se ale mohla zlepšit kvalita a dostupnost léčby.


ČSSD přišla s volebním slibem zavést nulové DPH na léky (zdroj iDNES.cz). Abychom to kvantifikovali, znamená to úsporu pro každého člověka v průměru 200 Kč za rok. Samozřejmě pro někoho víc, pro někoho méně. Zároveň není pravděpodobné, že se bude nulová sazba týkat potravinových doplňků.

Mnohem víc na takové změně vydělají pojišťovny, které platí drtivou většinu nákladů. Podle statistiky posledních let vydává průměrně pacient ročně za léky a zdravotnické pomůcky 1 500 až 2 000 Kč. A podle Statistické ročenky, kterou vydal nedávno ÚZIS, byly loňské výdaje jen za léky 5 587 Kč na jednoho obyvatele ČR. 
Nebudu hodnotit dopad změny na státní rozpočet, ale rozhodně to může být zajímavá cesta jak vylepšit rozpočty zdravotních pojišťoven. Jediná systémová změna na straně příjmů je zvýšení plateb za státní pojištěnce, jinak mě moc možností nenapadá. Na výdajové straně je samozřejmě možné motivovat pojišťovny, aby lépe pracovaly s pojištěnci, hledaly úspory a obecně lépe hospodařily. Systémově je ale možné jim snížit náklady skrz nějaké daňové opatření. Jako třeba právě nulová sazba DPH na léky.
S ekonomickým pohledem souvisí i pohled na dostupnost léčby. Pokud by pojišťovny obratem nezohlednily v plné míře tuto změnu v limitech pro lékaře, respektive zdravotnická zařízení, vedlo by to ke snížení napětí při využívání moderní léčby. Zbylo by více peněz na různé pokročilé diagnostické postupy, lepší vybavení nebo i na léky.
24.8.2013

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů