Znáte tzv. Paretovo pravidlo? To je ten známý poměr 80:20, který funguje i ve zdravotnictví. Konkrétně to ukazuje studie Kaiser Family Foundation, kdy péče o 20 % nejdražších pacientů stojí 82 %. „Uf, zas procenta a statistika!“ říkáte si asi, ale co se dá dělat, když tak pěkně popisují realitu okolo nás.

Jak se podílí drazí pacienti na celkových nákladech zdravotnictví

Jak se podílí drazí pacienti na celkových nákladech zdravotnictví

Je to princip pojištění, kdy člověk platí relativně malou částku, aby ho pak pojistka chránila před relativně velmi nákladnou událostí. Zdravotnictví je specifické, protože eticky není vhodné odmítat rizikové pojištěnce (v tomto případě nemocné a nákladné), tak je zdravotní pojištění často povinné. A u nás pak a velkou část lidí pojistku platí dokonce stát.

A je to vlastně i dobře, že to tak je. Ukazuje to totiž, že léčba vážných onemocnění není levná. Je spousta nemocní, kterým při nejlepší vůli nemáte šanci předejít ani při nejlepším životním stylu. Není špatně, když jsou lidé motivováni žít zdravě, protože statisticky bude populace méně nemocná a pro systém tedy méně nákladná. Ale jednotlivce penalizovat za vážné onemocnění je asociální a nesmylné.

Buďme předně rádi za systém, který v Česku máme. Každý je pojištěný a třeba zánět slepého střeva není likvidační pro rodinný rozpočet. Jsou země, třeba USA, kde bez pojistky můžete při odchodu z nemocnice dostat díky slepému střevu účet na několik desítek tisíc dolarů. Být rádi za systém ale nezmaná, že není potřeba ho zlepšovat a upřímně – dávat do něj více peněz. Zejména kvůli moderní léčbě, ale o tom třeba někdy jindy.

Ještě k Paretovu pravidlu

Paretovo pravidlo se nedá brát doslova, ale dá se aplikovat skoro na cokoliv. Nejde samozřejmě jen o peníze. Třeba že z 80 % oblékáte jen 20 % vašeho šatníku, nebo že 20 % lidí ve firmě odvede 80 % práce.   Je to jednoduše dobré mentální cvičení, jak se soustředit na podstatu problému. Tak to někdy zkuste.

14.1.2017

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů