Ve všech možných bulvárnějších i méně bulvárních médiích je v posledních dnech skloňována výzva „Ice Bucket Challenge“ a podstata je se buď polít ledovou vodou, nebo poslat peníze asociaci ALS. Velmi populární je výzva na sociálních sítích a zasáhla celý svět. Spoustě lidem ale uniká podstata.

ALS je zkratka pro amyotrofickou laterální sklerózu. To je neurodegenerativní onemocnění mozku, způsobující degeneraci a ztrátu mozkových a spinálních motoneuronů, tj. buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby (definice z Wikipedie). Asi nejznámnějším pacientem s touto chorobou je geniální fyzik Stephen Hawking, kterému je již přes 70 let!

Vzhledem k tomu, jak moc a rychle se celá #IceBucketChallenge rozšířila, spoustě lidem uniká hlavní podstata – vybrat peníze na boj proti této vážné nemoci. Velká spousta lidí v iniciativě vidí hlavně příležitost na sebe upozornit a polít se vodou. Obdobně jako před pár měsíci pili pivo na ex, teď se polévají vodou.

Velkou popularitu Ice Bucket Challenge odstartoval zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Nebyl první, ale rozhodně nejvíc rozšířil povědomí na sociálních sítích. I tím, že každý účastník výzvy nominuje další tři osoby, a on si vybral mimo jiné Billa Gatese, zakladatele Microsoftu a nejbohatšiho (někdy druhého nejbohatšího) člověka na zemi.

Nejoriginálnější byl ovšem herec Charlie Sheen, který se nepolil ledovou vodou, ale vysypal na sebe z hrnce 10 tisíc dolarů, které daroval na ALS. Pikantně pak vyzval, aby to samé udělali jeho někdejší kolegové ze seriálu 2 a půl chlapa, ze kterého byl před pár lety vyhozen. I bývalý americký prezident George W. Bush se rozhodl darovat peníze a nepolívat se, polila ho jeho žena Laura. Nepolít se rozhodl i součaný prezident Barack Obama, daruje asociaci peníze.

Je určitě pozitivní, že se již díky kampani podařilo vybrat přes 40 milionů dolarů. A je určitě i fajn, že si spousta lidí užila hodně legrace při polévání se ledovou vodou. Jen je škoda, že na podporu vážných onemocnění je potřeba zapojit spoustu celebrit, které dělají bláznivé věci. Teprve pak je možné očekávat takové nasazení široké veřejnosti a mladých lidí.

22.8.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů