Největší česká zdravotní pojišťovna se opět ocitla ve špatné hospodářské situaci. V posledních měsících ale nevidíme žádná výrazná opatření, která by tuto situaci řešila systémově a dlouhodobě. Místo toho jsme se dočkali pouze „pumpování“ peněz daňových poplatníků, resp. pojištěnců, do jejích fondů. Jak dlouho to ještě může trvat?

Již na počátku letošního roku se vláda rozhodla vyplatit předsunutou platbu za státní pojištěnce ve výši čtyř miliard korun, většina samozřejmě připadla na VZP. Částka byla označena za zálohu s tím, že bude zúčtována v listopadu a prosinci, vždy po dvou miliardách. Nejednalo se o nic jiného, než o čistokrevnou krátkodobou půjčku, byť to tak nikdo nenazýval. A myslíte si, že VZP opravdu první polovinu splatila již v listopadu? Nikoli, zažádala o odklad „zúčtování zálohy“ na prosinec.

Kromě toho v říjnu Rusnokova vláda rozhodla o návratné finanční výpomoci v částce 700 mil. Kč a hned v listopadu přidala další miliardu. Prostředky se vzaly z částky na důchody, které se letos nevyčerpají v předpokládané výši. Bude zajímavé, jak vláda tento krok vysvětlí důchodcům, když se penze budou příští rok valorizovat pouze o pár desítek korun za měsíc. Pojem „návratná finanční výpomoc“ opět neznamená nic jiného než půjčku.

Tatáž vláda zvýšila i platby za státní pojištěnce, což ve skutečnosti znamená, že se zvýší deficit státního rozpočtu, tedy dluh, pro vyšší příjem pojišťoven. Měsíčně jde o 400 mil. Kč navíc, většina směřuje do VZP. Můžeme se ale vsadit, že žádné z těchto opatření nepomůže a za chvíli bude největší pojišťovna žádat buď o odklad zúčtování záloh, nebo o další půjčku, či o státní odkup svých pohledávek. Anebo o kombinaci všeho zde vyjmenovaného. Ocitneme se znovu na počátku bludného kruhu.

Je jisté, že jej bude muset rozetnout vláda vzešlá z předčasných voleb, protože ta současná se zmohla jen na výše uvedené kroky. Variant řešení se naskýtá velké množství a vydaly by na samostatný článek. Zde se na závěr omezme na konstatování, že žádné z nich není bezproblémové a vyžádá si své náklady.

4.12.2013

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů