Jsou nemoci, pro které zatím neexistuje léčba, která by nemoc zcela vyléčila. Jednou z takových nemocí je celiakie – chronická nemoc patřící mezi tzv. autoimunitní onemocnění. Závažnost autoimunitních onemocnění spočívá především v neadekvátních reakcích vlastního organismu. Organismus se sice brání napadení, ale protilátky, které si tvoří pro boj s viry, toxiny či alergeny, napadají jeho vlastní tkáň a způsobují tak sebedestruktivní proces.

Jedinými syntetickými nástroji pro pomoc takto nemocným lidem jsou pouze léky na tlumení, či snížení imunity. Dalším řešením může být biologická léčba, která je účiná i nákladná. Mezi tyto nemoci patří kromě zmíněné celiakie především roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, lupénka, crohnova choroba nebo cukrovka 1. typu.

Celiakie neboli imunitní nesnášenlivost lepku je poměrně rozšířenou nemocí. Mnoho celiaků navíc o svém onemocnění neví, přitom na sobě mohou pozorovat typické příznaky jako jsou průjmy či bolesti břicha. Nejvíce postihuje sliznici tenkého střeva, která je citlivá na směs bílkovin zvanou lepek. Pacienti mohou mít celou řadu příznaků od průjmu, ubývání na váze, nadýmání, kožních problémů až přes chudokrevnost, únavu apod.

Jedinou kauzální léčbou je zatím přísná dieta s vyloučením lepku, který je obsažen hlavně obilninách. Běžné pečivo, těstoviny či např. knedlíky z běžné mouky jsou pro celiaky nebezpečnou potravinou.
Jednou z možností je tyto potraviny zcela vynechat  a nahradit tyto přílohy například luštěninami, cizrnou, kukuřicí, rýží, pohankou, apod.

Druhou možností je konzumace bezlepkových potravin, jejichž nabídka se v posledních letech výrazně rozšiřuje. Obvykle ovšem platí, že tyto suroviny a potraviny jsou výrazně dražší než ty běžné, které lepek obsahují. Právě problém celiakie řešila Pacientská rada VZP za účasti zástupců pacientských organizací na svém zasedání začátkem října.

VZP přispívá dětem a studentům do 26 let ročně 6000 Kč formou příspěvku na bezlepkovou dietu, a to po předložení paragonů. Tento počin hodnotíme samozřejmě velmi kladně. Problém ale je, že tento příspěvek jde z Fondu prevence a nikoli ze základního fondu určeného na poskytování zdravotních služeb – tedy na léčbu.  Bezlepková dieta totiž není prevencí.

Alespoň částečně by příspěvek na proplácení bezlepkové stravy podle nás měl jít ze základního fondu a navíc všem, kteří si hradí zdravotní pojištění a mají tuto nemoc. Prevence celiakie či jiných autoimunitních onemocnění není prakticky možná. Nemocných se pouze může vyhnout  rizikovým faktorům, které nemoc zhoršují.

29.10.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů