Po opakovaném zhodnocení kritické personální situace v nemocnicích, rozhodla výkonná rada Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky, že nelze akceptovat jiný návrh Ministerstva zdravotnictví ČR než plošné 10% navýšení tarifních platů a mezd pro všechny zaměstnance v nemocnicích a dalších příspěvkových organizacích, které poskytují zdravotní péči (záchranné služby, nelůžková zařízení).
V nemocnicích jsou porušovány právní předpisy, jsou překračovány limity práce přesčas, pracovní prostředí je pro většinu zdravotníků, ale i dalších zaměstnanců, nebezpečné. Proč plošně a všem?
V nemocnicích pracují týmy a je nutné ohodnotit všechny zaměstnance. Zvýšení o deset procent bylo slíbeno dlouhodobě a nelze porušovat sliby. Desetiprocentní navýšení je minimální nárůst pro udržení zaměstnanců všech kategorií. Absolutně nechápeme, proč se okolo plošného navýšení rozjela tak hysterická reakce. Plošně se od 1. ledna příštího roku navyšuje všem – státním zaměstnancům, zaměstnancům veřejné správy, zaměstnancům v kultuře, školství, sociálních službách, poslancům, senátorům, soudcům, hejtmanům, starostům… Proč mají být zaměstnanci ve zdravotnictví výjimkou? Ano, pokud chce ministr přidat začínajícím pracovníkům, tak toto podporujeme. Ocenění práce nastupujících zdravotníků dnes nelze srovnat s běžnou výrobní a obchodní sférou. Špatné platové a mzdové ohodnocení zaměstnanců je tristní.
Už i hypermarkety pochopily, že pokud si chtějí udržet zaměstnance, tak jim musí přidat. V obchodních řetězcích si svých zaměstnanců váží, nástupní mzda asistentů prodeje je dnes okolo 28 000 korun. Mnoho zaměstnanců ve zdravotnictví, včetně většiny zdravotníků, jim může takovou základní mzdu jen tiše závidět.
A tvrzení, že nejsou peníze? Finance jsou a je jen otázkou politické vůle dát je lidem. Na účtech zdravotních pojišťoven je souhrnně okolo 38 mld. Stát je největším dlužníkem, kdy za své pojištěnce, kteří čerpají největší objem zdravotní péče, hradí nejméně. Stále je ještě čas upravit návrh státního rozpočtu a novelizovat zákon. Stejně tak je možné, aby nedošlo k zásahu do dohod poskytovatelů a zdravotních pojišťoven zaplatit příplatek za směnnost přes dotační titul, jak tomu bylo v prvním půlroce jeho přiznání. Cesty jsou, ale musí být vůle.
Bc. Dagmar Žitníková
předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
autor: