Po včerejší tragédii ve Žďáru nad Sázavou, kde schizofrenička, pravděpodobně v nepříčetnosti ubodala studenta a další studentky zranila, se opět rozjel klasický politický a mediální kolotoč. Veřejnoprávní televize nemluví o ničem jiném (u těch ostatních to tolik nepřekvapí) a politici ukazují na všechny potenciální viníky (soud, lékař, léčebna, škola…), kromě sebe samých, pochopitelně.

Populisticky se navrhují rádoby systémová opatření, která by takovým útokům měla v budoucnu zabránit. Vyloučit takové útoky nebude možné nikdy, omezit je na minimum ale může jen z gruntu provedená revize psychiatrické péče. O té se pouze mluví již řadu dlouhých let. Všichni zainteresovaní přitom vědí, že dosavadní systém ambulantní péče o psychiatrické pacienty je nedostatečný. Lékařů psychiatrů je zejména v některých lokalitách málo, na pacienta nemají čas a často se jejich kontakt v ordinaci omezí na několik málo minut a napsání dalších léků. O nějaké psychoterapii a zjišťování skutečného stavu mysli pacienta nemůže být ani řeč.

Mnoho neziskových organizací, které pečují o nemocné, tento stav dlouhodobě kritizují, a přitom zoufale shání peníze na své terénní služby, služby dlouhodobého sledování pacientů, na práci sociálních pracovnic, které s pacientem a jeho rodinou komunikují častěji než jednou za měsíc. Na tolik diskutovanou reformu psychiatrické péče nyní máme finanční prostředky z Evropské Unie (pro naše peníze máme jiné priority, že?) a proto nezbývá jen doufat, že neskončí v betonu, cihlách a nákladném vybavení velkokapacitních léčeben, ale skutečně budou využity na komunitní psychiatrická centra a tolik potřebné terénní služby.

15.10.2014

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů