Ministr zdravotnictví přichází s návrhem, aby senioři a rodiny s dětmi dopláceli méně za léky a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Mělo by k tomu dojít prostřednictvím snížení maximálního limitu, kolik je možno na ně ročně vydat. Nad tento limit jim utracené prostředky zdravotní pojišťovny vrací.
Dárek/ilustrační foto

Současná roční hodnota limitu pro osoby od 65 let a pro děti do 18 let činí 2 500 Kč. Podle návrhu ministra zdravotnictví se má snížit na 1000 Kč pro děti a seniory od 65 do 69 let. Pro osoby staré 70 let a více se má snížit dokonce až na 500 Kč. Počet osob, které by se dočkaly vratky peněz od zdravotní pojišťovny ve zmíněných kategoriích, by tím významně vzrostl ze současných cca 77 tisíc na necelý milion.

Zde je na místě připomenout, že do limitu se nepočítají veškeré výdaje na léčiva a potraviny pro zvláštní lékařské účely. Zahrnují se tam, zjednodušeně řečeno, pouze doplatky za léčiva či potraviny, které obsahují v dané skupině stejnou léčivou látku, ale na množstevní jednotku této látky jsou v dané skupině nejlacinější. Jinými slovy, má se za to, že jste si koupili ten nejlevnější lék (z hlediska doplatku), i když jste si koupili lék srovnatelný, ale dražší.

Jistě, pro nízkopříjmové a nemajetné důchodce a rodiny s dětmi to i tak bude představovat nezanedbatelnou úlevu. U ostatních však půjde o zlomek jejich příjmů. Pokud chce ministr zdravotnictví sledovat cíl pomoci sociálně ohroženým skupinám obyvatelstva, neměl by přicházet s plošným opatřením, které se bude týkat všech bez ohledu na jejich majetkovou a příjmovou situaci. Co třeba snížit limit jen pro občany v hmotné nouzi?

Připomeňme, že spoluúčast při financování zdravotních služeb je v České republice ve srovnání s vyspělými státy výrazně podprůměrná. K jejímu snížení navíc došlo v uplynulých letech díky zrušení regulačních poplatků. A vidíme, k čemu dochází. Praktičtí lékaři a ambulantní specialisté si stěžují na prudký nárůst návštěv v ordinacích o desítky procent. Stejně tak dochází ke zneužívání záchranné služby či léčeben dlouhodobě nemocných. Ročně se u nás plýtvá léčivy v hodnotě více než 2 miliardy korun. Současný návrh ministra zdravotnictví nás bude stát půl miliardy korun ročně. A kdo to zaplatí? Samozřejmě všichni ostatní pojištěnci/daňoví poplatníci.

Načasování návrhu, který se bude prodírat houštinou legislativního procesu minimálně rok, svědčí o tom, že jde o typický předvolební dáreček. Opět si můžeme pouze povzdechnout, že se volební období chýlí pomalu ke konci a systémové problémy českého zdravotnictví zůstávají neřešeny.

19.10.2016

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů