Až 40 % mužů má po prodělání koronaviru horší spermiogram než před nemocí. Pandemie neplodnosti neboli „Spermageddon“ však lidstvo nečeká. K tomu, aby se hodnoty vrátily k normálu, postačí čas a zdravý životní styl. 

Spermie, které jsou uloženy ve varlatech, se neustále množí a vyvíjí. Negativním vlivům jsou vystaveny po dobu svého vývoje, což je přibližně deset týdnů, poté se objeví v ejakulátu, případně umírají. Jejich kvalitě prospěje dostatek energie, vitaminu C, D a E, mužských hormonů a nižší teplota. Za polovinu problémů se spermiemi může špatný životní styl. Se závažnými poruchami, se setkáváme jen u 5 % pacientů.

 Je důležité, aby chlapcům v dětství sestoupila varlata, a dostala se tak mimo břišní dutinu, v opačném případě dochází k přehřívání spermií uvnitř varlat. Vývoj varlat začíná už v děloze, matky proto mohou správnou stravou ovlivnit budoucí plodnost svých potomků. 

Zatímco mužskou plodnost ničí „bohémský“ styl života, u žen je největším strašákem čas. Ideální je, aby otěhotněly do 30 let věku. Ženám nad 35 let, které sice do budoucna plánují založit rodiny, ale v brzké době dítě počít nechtějí, doporučuji ke zvážení možnost zmrazení vajíček co nejdříve. 

S pomocí vitaminů nebo cvičením kvalitu vajíček ovlivnit nelze. Jejich počet je totiž dán geneticky a jejich kvalita – především genetická výbava – se zhoršuje se stoupajícím věkem. Ženy se s celou sadou vajíček již rodí. Vajíčka se v průběhu jejich života nedělí a nevyvíjí. Každý měsíc jich ubývá při ovulaci a další přirozeně zanikají.

25.7.2021

autor: MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., specialista na umělé oplodnění, IVF Clinic


Další články

Na přehled všech komentářů