Zapomněl jsem, cítím se zdravá, léky mi nedělají dobře – tak zní nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují doporučenou léčbu. Ukazuje to aktuální průzkum, prováděný v rámci Týdne adherence, mezi pětistovkou diabetiků, lidí s vysokým cholesterolem a tlakem a ve stovce ordinací praktiků a internistů. K nedodržování léčby předepsané lékařem se přiznala polovina dotázaných. Ochota spolupracovat a dodržovat doporučení lékaře (adherence) je přitom pro úspěšnou léčbu klíčová.

MUDr. Igor Karen_foto

Dotazník mezi 510 pacienty ukázal, že nejvíce lidé bojují s dodržováním diety a cvičením. V polovině případů neberou pravidelně své léky, tak jak mají. Buď na ně zapomínají, nebo je neužívají, protože se bez nich cítí dobře. Největšími „hříšníky“ jsou diabetici 2. typu, lidé s vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Jejich nemoc totiž nebolí, zato jim to „spočítá“ později v podobě těžkých zdravotních komplikací.

Snažím se vždy pacientům vysvětlit, že léčba je běh na dlouhou trať a že je opravdu důležité, aby ji dodržovali poctivě. Ukazuji jim výsledky krevních testů a to, jak se zhoršily, když léky neužívají. Musí si uvědomit, že i když tyto nemoci nebolí, mohou na jejich komplikace v budoucnu dokonce i zemřít. Dotazník mezi pacienty také ukázal, že pro ženy – chronické pacientky – je nejobtížnější pravidelně cvičit a hubnout, pro muže je problémem abstinence, kouření a dieta. Předepsanou léčbu nejlépe dodržují štíhlí pacienti, nekuřáci a lidé, kteří nežijí v Praze. Potíže s adherencí mají nejvíce lidé mladší 40 let. 

Pacienti si dostatečně neuvědomují rizika svých nemocí. Důležité je, abychom je přesvědčili, že je léčba skutečně účinná. Pacienti si bohužel často hledají nepodložené informace na internetu. Vyvracet takovéto dezinformace je mnohdy velmi obtížné. Jeden ze způsobů, jak zlepšit adherenci u pacientů trpících diabetem 2. typu či vysokým krevním tlakem či cholesterolem, je v moderních technologiích. Mobilní aplikace by například pacientům připomínaly, aby užívali své léky. Diabetici si už nyní mohou díky chytrému telefonu hlídat svůj jídelníček. Pomoci k lepší adherenci by měl i tzv. lékový záznam a důležitá je také spolupráce lékárníků.

 

MUDr. Igor Karen, praktický lékař ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL ČLS JEP)

9.1.2020

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů