TOP 09 se na svém Twitteru pochlubila nápadem omezit lékárnám prodej léků. Konkrétně jde o nápad omezit tzv. paralelní obchod. To je vývoz léků, které jsou určené pro místní trh, někam do ciziny. Z levnější země do dražší. Jelikož to ale kvůli EU zakázat nejde, pouze trochu zkomplikovat, problém to neřeší. Nebezpečné na tom je právě zdání řešení a prodlužování neutěšeného stavu.

U nás jsou léky nejlevnější v celé EU (podle zprávy Evropského parlamentu). No a třeba v Německu jsou výrazně dražší. Navíc se léky neliší, jsou stejné pro všechny trhy (lidé jsou stejní). Takže si distributoři v zahraničí nekoupí léky od místního dodavatele, ale koupí je v zahraničí, kde jsou zákonem sníženy ceny. No a distributoři v té levnější zemi naopak rádi prodají do zahraničí, protože když u nás by kvůli konkurenci prodali za 1000, ale v Německu stojí lék 2000, mohou se o tučnou provizi podělit. To je tedy problém v kostce.
Snad ve všech oborech lidské činnosti platí, že je výhodnější řešit příčiny, než následky. Prevence se prostě vyplácí. Zubař vám hned vysvětlí, že je lepší si pořádně čistit zuby, než v padesáti investovat desetitisíce do nového chrupu. Po tom, co vám všechny zuby vypadají. No a v tomto případě to platí dvojnásob. Ministerský návrh cílí na následky. Raději by na ministerstvu vrtali zuby, než naučili pacienta používat zubní kartáček. Jak jinak si vysvětlit, že neřeší, proč jsou léky vyvážené. Zpět tedy k lékům –  je to nákladová položka ve zdravotnictví, která je dlouhodobě nejlépe hlídaná a výdaje na ní za poslední 4 roky jen klesaly.
Celá ta situace s paralelním obchodem je velmi nešťastná. Nejen že zde vzniká nedostatek léků (v poslední době třeba Doxorubicin), ale některé léky zde ani už k dostání nebudou, protože je sem nebudou farmaceutické firmy dodávat (jako třeba Ganaton). Politici nevyjímaje ministerstvo zdravotnictví i opozici se snaží být pro voliče líbiví, protože vytvoří zdání, že problém se řeší. Řeší omezováním něčeho, co už je tak omezené, že to zdravotnictví škodí. Co ty zbylé 3/4 výdajů na zdravotnictví? To je asi moc komplikované…


26.1.2012

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů