Představte si, že si kladete za cíl uběhnout maraton a třeba jej i vyhrát. Ale před závodem se sami záměrně střelíte do nohy. I takto si můžeme představit nekonzistentnost slibovaných cílů a konkrétních opatření. Typickým příkladem je návrh ČSSD na vyšší zdanění nadprůměrných příjmů, který se pochopitelně dotkne také lékařů.

Peníze/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V současné vládě se sociální demokracie prezentuje jako strana, která myslí na lékaře v nemocnicích (či lůžkové péči obecně) a každoročně prosazuje štědré nárůsty jejich platových tarifů a mezd. Tento rok šlo o 10 %, v předchozích dvou letech prosazovala 5 %, skutečný růst však byl o něco větší. Pro představu, jestliže průměrný lékař-zaměstnanec pobírá plat cca 60 000 Kč, 10 % nárůst tarifů v příspěvkových organizacích představuje cca 4.000 Kč hrubého navíc (tarif je jen část platu), čistého pak méně než tři tisíce.

A právě průměrný lékař se vejde do nejvyššího navrhovaného daňového pásma, kde by sazba měla činit 32 % a začínat od 50 tis. Kč. Jinými slovy, mezní sazba (kolik % odvede z každé vydělané koruny navíc) by se oproti současnosti zdvojnásobila. V čistém vyjádření by pak návrh ČSSD prakticky sebral lékařům několikaletý, těžce prosazovaný nárůst. Také Vám to připadá jako absolutní obrat o 180 stupňů?

Připomeňme, že onen průměrný plat zahrnuje mnohahodinové přesčasy. Lékař, aby na tuto sumu dosáhl, obětuje svůj volný čas i rodinnou pohodu. Mnoho z nich se také věnuje výzkumu či klinickým studiím. Každý přivýdělek by byl zdaněn vysokou sazbou, nemluvě o ještě vyšších odvodech na sociální a zdravotní pojištění. To by znamenalo skutečný trest za aktivitu navíc.

Mnohem vyšších než průměrných platů pak dosahují špičkoví experti ve svých oborech, světově uznávaní a renomovaní profesoři a docenti, primáři či úspěšní výzkumníci. Na ty by dopadl návrh ČSSD ještě více. Jednalo by se vskutku o „odměnu“ za práci těchto odborníků, kterých bychom si měli vážit. Nikoli je penalizovat. A mladí lékaři budou mít o argument více, proč odejít na západ.

Proto by se sociální demokraté měli zamyslet, co je jejich cílem. Podpora dostupného a kvalitního zdravotnictví, nebo chtějí přispět k jeho demontáži?

6.3.2017

autor:


Další články

Na přehled všech komentářů