Při každé krizi se nejde někdo, kdo na ní zkouší nezákonně vydělat. Mezi nejvíce „talentované“ v tomto ohledu patří různí vykukové a podvodníci na síti, kteří se neváhají chopit jakékoli příležitosti k zisku. A protože strach o zdraví své nebo svých blízkých je jedním z nejsilnějších motivátorů našeho konání, současná pandemická situace je rájem pro hackery a jim podobné existence. 

Možná jste nedávno také zachytili zprávy o falešných e-mailech sdělujících výsledky testů na covid. S jedním malým zádrhelem – adresát musel nejdříve kliknout na neznámý odkaz. Ten jej samozřejmě na žádné výsledky neodkázal. Spíše otevřel na webu stránku, na které v lepším případě uživatel objevil reklamu na nějaké pochybné služby. V horším případě z ní mohlo dojít k infekci počítače nebo rovnou celé sítě škodlivým softwarem. A to, jak jsme si letos už také zažili, je obrovsky nebezpečné třeba zrovna pro zdravotnická zařízení.

Taktika hackerů je podobná už řadu let – využít téma, které právě rezonuje ve společnosti, a trikem adresáta e-mailu nebo jiné zprávy přesvědčit ke stažení souboru nebo kliknutí na odkaz. V dnešní době to mohou být zaručené rady, jak vyléčit covid, zprávy o nových nařízeních vlády nebo e-maily, které se tváří jako oficiální korespondence od úřadů či nadřízených.  

Jak jsem již zmiňoval, podvodníci velmi rádi využívají strachu lidí, kterého je dnes všude kolem víc než dost. V záplavě informací a komunikačním šumu pak už jen stačí využít té správné chvíle – a věřte, že v tom jsou hackeři mistři – a rozeslat na všechny strany falešné zprávy a čekat, kdo se chytí. A on se vždycky někdo chytí. Jinak by to nezkoušeli stále znova.

Přitom není potřeba mnoho, abychom se internetovým podvodníkům ubránili. Stačí začít u sebe a nevěřit každé zprávě, která nám e-mailem dorazí. U každé neznámé zprávy se stačí sebe sama zeptat: „Proč by zrovna mně někdo něco takového posílal?“ A pokud si nejste jisti, rozhodně se zdržet klikání na neznámé odkazy a stahování cizích souborů. Základem je také chránit svůj počítač antivirovým softwarem. 

Nemám pochyb, že starost o zdraví je dnes mezi lidmi mnohem větší než obvykle a není vždy snadné rozlišit, která z informací, jež se na nás hrnou, je pravdivá. I přesto si ale udržujme zdravý rozum – pak to s námi budou mít podvodníci na síti mnohem složitější. 

6.11.2020

autor: Karel Obluk, expert na kybernetickou bezpečnost


Další články

Na přehled všech komentářů