Přinášíme rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory (ČLnK).

Ministr zdravotnictví poslal do legislativního procesu novelu, aby mohli mimo jiné i lékárníci očkovat proti Covid-19. Uvítal jste tuto novelu?

ČLnK se tématu očkování lékárníky v lékárnách intenzivně věnuje už více než rok. Sleduje trendy a zkušenosti kolegů v zahraničí. S premiérem a ministrem zdravotnictví jsme o možnosti očkování v českých lékárnách jednali již na začátku letošního roku. Jsem rád, že se nakonec podařilo připravit legislativní návrh, který to umožňuje. 

Máte nějaký odhad, kolik lékárníků by se do očkování mohlo zapojit?

Podle našich informací by se mohla zapojit zhruba jedna čtvrtina lékárníků, což odpovídá zapojení kolegů v zahraničí. Velmi bude ovšem záležet na nastavení podmínek jejich školení a potřebných úprav v lékárnách. ČLnK připravuje školící programy pro lékárníky a bude při úpravě legislativy maximálně nápomocná.

Jaký by podle Vás mohl být přínos pro pacienty, že budou očkovaní v lékárně namísto v ordinaci či v očkovacím centru?

Lékárny jsou velmi dobře dostupná zdravotnická zařízení, místně i časově, takže to významně rozšiřuje možnosti pacientů nechat se očkovat. Očkovací centra jsou zpravidla pouze ve velkých aglomeracích, lékaři mívají kratší ordinační dobu, takže to lékárny mohou vhodně doplnit. Dostupnost lékárenské péče by se měla využít i při očkování proti chřipce, ve kterém ČR značně zaostává za zeměmi, kde je očkování v lékárnách povoleno. 

17.12.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů