S MUDr. Milanem Brázdilem, poslancem a předsedou Podvýboru pro Zdravotnické záchranné služby, jsme hovořili o tom, jak stát ocení práci záchranářů v době koronavirové pandemie.

Vláda schválila v květnu mimořádnou odměnu záchranářům, celkem cca 1,15 mld. Kč, což vychází na 120 tisíc Kč hrubého pro jednoho pracovníka. Považujete tuto výši za dostatečnou?

7. května schválila vláda přesně 1,24 miliardy korun, které půjdou záchranným složkám. Z toho 28 milionů je vyčleněno na krytí výdajů, které vznikly provozem mobilních  odběrových týmů. Peníze půjdou z vládní rozpočtové rezervy. Myslím si, že odměnit záchranáře je naprosto správné a výše je dostatečná. Za březen, duben a květen 40 tisíc, celkově tedy 120 tisíc pro 7 000 zdravotníků.

Domníváte se, že by měl každý pracovník obdržet stejnou odměnu, nebo že by se měla rozdělovat podle délky nasazení, odpracovaných směn, počtu případů či jiných kritérií? 

Záchranáři to nevnímají jen jako odměnu za covid, ale jako obecné ohodnocení jejich dlouhodobé práce. Na záchranáře se moc nemyslí a je to poprvé, kdy je někdo oficiálně ocení. Sám stále na záchrance v Olomouci sloužím, chci zůstat nohama na zemi, takže vím, jak si záchranáři v době pandemie tzv. „mákli“ a jak si této přislíbené odměny váží. Museli zvládnout řešit paralelně jak covidovou pandemii tak běžné zásahy jako dopravní nehody, infarkty atd.

Odměny jsou určeny pro zdravotnické pracovníky, ne pro pracovníky technického zázemí, dopravy, ne pro inženýry provozu, ne pro náměstky nebo ředitele – musí to být člověk, který pracuje přímo „v akci“ ve výjezdové činnosti, tedy lékař, řidič nebo záchranář a zdravotníci na dispečinku – operátoři. Při úvazku 1,0 dostane 120 tisíc hrubého, při menším úvazku proporčně k tomu menší částku. Nejde tady o to, jestli je někdo odborně výš, jestli to je lékař nebo nelékařský zdravotnický pracovník – záchranář nebo řidič. Tito všichni dostanou stejně, myslím, že je to spravedlivé rozdělení.

Odměny dosud nebyly vyplaceny, kdy by podle Vás k tomu mělo dojít? 

Termín výplaty prozatím nevím. Sám jsem se ministra zdravotnictví ptal a říkal mu, že by záchranářům měl co nejdříve říct, kdy k výplatě dojde. Samozřejmě to urguju, za mě musí k výplatě dojít co nejdřív.

Vedou se diskuse, zda by mělo dojít k vyplacení jednorázovému, či rozdělenému do několika měsíců. Jaký je Váš názor? 

Dle vládního usnesení ze 7.5. má tato odměna být jednorázová a pro zdravotnické pracovníky čtrnácti záchranek. Samozřejmě diskuze o tom, zda peníze vyplatit jednorázově nebo rozděleně, se vedou. Kraje se toho trochu zalekly a obávají se, že budou muset peníze uvolnit ze svých rozpočtů, ale vláda v tomto mluví jasně, vyplacení má být jednorázové z vládní rozpočtové rezervy a kraje by se na tomto měly podílet jen doplacením nákladů spojených s navýšením peněz za náhrady spojené s dovolenou, noční práci, za svátky atd. Jednorázové vyplacení pohlídají i odbory.

3.6.2020

Text: ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech rozhovorů