Přinášíme rozhovor s ředitelem Janem Bukem ze společnosti PARDAM NANO4FIBERS z Roudnice nad Labem, která vyrábí vysoce kvalitní nanovlákenné respirátory. Zajímalo nás, jak společnost fungovala v době nouzového stavu a jak je připravena na případnou 2. vlnu epidemie koronaviru.

Podařilo se společnosti PARDAM v době nouzového stavu získat zakázku od českých státních úřadů?

V začátku pandemie jsme dodávali pouze ministerstvu zdravotnictví, ale pouze menší množství, protože jsme neměli dostatečnou kapacitu.

Jaký byl další vývoj?

S navýšením výroby, kterého jsme dosáhli v průběhu dubna, jsme změnili vstupní materiál a postavili nové stroje, což znamenalo získání nové certifikace. Získali jsme dočasný certifikát a na plný stále čekáme, což nás ve vztahu k prodejům do zahraničí hodně omezuje. 

Jednáte v současnosti s českými státními orgány či nemocnicemi o dodávkách respirátorů, mají zájem?

Zúčastnili jsme se výběrového řízení pro ministerstvo vnitra, na výsledek stále čekáme. Podali jsme nabídku EU prostřednictvím Czechinvestu, který nám společně s MPO velmi pomáhá a podporuje nás. Čekáme na vyhlášení výběrového řízení Státní správy hmotných rezerv do kterého bychom se také rádi přihlásili.

Evidujete zájem ze zahraničí? Pokud ano, můžete specifikovat, ze které země?

Poptávky evidujeme z různých zemí. Aktuálně jsme před podpisem smlouvy na dodávky do Anglie, jednáme o dodávkách do Mexika, v Dubaji probíhá certifikace našich produktů, do Brazílie budeme posílat respirátory na české velvyslanectví. Většina zahraničních zemí se po špatných zkušenostech se zbožím z Číny jistí a preferuje svou vlastní certifikaci, tedy proces je poměrně zdlouhavý.

Jak byste ve stručnosti zhodnotil rozdíl ve kvalitě mezi Vašimi výrobky a běžnými čínskými respirátory?

K této otázce se nechceme vyjadřovat, bylo by to od nás neprofesionální. Pro nás je důležitá zpětná vazba od našich zákazníků, kteří se k nám pravidelně vracejí.

22.6.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů