Jaký je pohled z krajské úrovně na epidemii koronaviru? Ptali jsme se hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který je původní profesí lékař.

Behounek

Jak hodnotíte spolupráci s vládou v současné epidemii koronaviru? Jste spokojen s úrovni informovanosti, tj. předáváním informací z centrální na krajskou úroveň?

Vzájemná spolupráce se postupně vyvíjela a stále vyvíjí. Zpočátku panoval mírný informační šum, nicméně nyní cítím zlepšení jak v předávání informací, tak celkové spolupráci.

Kritici vlády uvádějí, že vláda reaguje se zpožděním, např. v oblasti nákupů ochranných pomůcek pro zdravotnický personál. Jaká je v této oblasti situace ve Vašem kraji?

Situace s osobními ochrannými pomůckami není jednoduchá, mnohé bylo vykoupeno. Reakce, že vláda mohla přijmout opatření rychleji zaznamenávám. Nyní se nákupy centralizují a věřím, že situaci v dodávkách OOP postupně stabilizujeme.

Opatření proti rozšiřování epidemie jsou v kompetenci vlády, v čem může pomoci a co může udělat kraj?

Jak stát, tak kraje mají své bezpečnostní rady. Vláda by měla kraje otevřené a pravdivě informovat a kraje ve své samostatné působnosti následně řeší všechny výkonné činnosti.

Jaká je ve Vašem kraji kapacita infekčních lůžek a ve kterých nemocnicích?

NEMOCNICE HAVLÍČKŮV BROD

25 lůžek (infekční oddělení)

NEMOCNICE JIHLAVA

40 lůžek (infekční oddělení)

NEMOCNICE PELHŘIMOV

31 lůžek (využití lůžek na interním oddělení, není infekční oddělení)

NEMOCNICE NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

22 lůžek (využití lůžek na interním oddělení, není infekční oddělení)

NEMOCNICE TŘEBÍČ

20 lůžek (infekční oddělení)

12.3.2020


Další články

Na přehled všech rozhovorů