Na aktuální problematickou situaci na severní Moravě jsme se zeptali hejtmana Iva Vondráka.

Moravskoslezský kraj nyní vede v ČR v počtu nakažených COVID-19 absolutně i relativně. Kde spatřujete příčinu této situace? Je specifické prostředí uhelných dolů tím klíčovým faktorem, odlišným např. od jiných průmyslových provozů?

Fakt, že má náš region nejvíce pozitivně testovaných, vychází z hromadné nákazy v dolech na Karvinsku. Do doby, než se do šachet virus dostal, náš kraj mezi ostatními regiony rozhodně nijak nevyčníval. Epidemiologové potvrdili, že v prostředí dolů je šíření viru velmi jednoduché. A to podstatně více než v jiných provozech. Náš kraj prostě doplatil na to, že v něm funguje podnik, který je z pohledu nákazy velmi citlivý.

Jde podle Vás o selhání státu či o vinu jednotlivců, kteří se chovali a chovají nezodpovědně?

Hlavně bychom se měli zamyslet nad tím, jak tuto situaci vyřešit. Hledání nebo nalezení viníka vir nezastaví. Epidemiologové ani na konci minulého týdne nepovažovali přerušení činnosti OKD za nutné. Přesto jsem velmi rád, že se k tomuto kroku vedení společnosti odhodlalo. Jedině tak se totiž nákaza nebude dál šířit mezi horníky. Pak je tu ovšem nebezpečí komunitního šíření, které už je více právě o zodpovědnosti jednotlivců a dodržování všech opatření. Označit někoho za viníka není vůbec jednoduché. Faktorů je celá řada.

Jsou kapacity krajského zdravotnictví dostačující, či je nutné se obracet na další kraje?

Většina pozitivně testovaných je v našem kraji naštěstí úplně bez příznaků. Myslím, že nějaké pokašlávání nebo nachlazení zvládnou nakažení bez problémů. Těch vážnějších případů je v kraji málo. Hospitalizováno je teď cca 40 pacientů, na což kapacity nemocnic v regionu bez problémů stačí. Na infekčních odděleních je celkem 146 infekčních lůžek, také ventilátorů máme dostatek. Proto se na ostatní kraje není nutné obracet. Ostatní kraje ovšem pomáhají našim hygienikům. V současnosti jede naplno chytrá karanténa, a tak ostravské Krajské hygienické stanici pomáhají s trasováním kolegové z ostatních regionů.

Zmínil jste chytrou karanténu, jak hodnotíte její fungování?

Dovolím si nehodnotit aktuální situaci, kdy je nárůst nakažených v našem regionu intenzivní a kdy bylo nutné přizvat k trasování i hygieniky z ostatních krajů. Je to výjimečná situace, kterou ztěžuje například také hledání kontaktů ze zahraničí. Systém chytré karantény je nastavený dobře. Trasování pomáhá ohraničovat ohnisko nákazy a spolu se zodpovědným přístupem lidí dokáže šíření nákazy opravdu zastavit. Více než v chytré karanténě však vidím nedostatky v kapacitách lidí, kteří ji využívají.

8.7.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů