I když to nejhorší z koronavirové pandemie máme patrně za sebou, portál OZdravotnictvi.cz pokračuje v rozhovorech s regionálními představiteli. Tentokrát požádal o vyjádření hejtmanku Jihočeského kraje Ivanu Stráskou:

Paní hejtmanko, celorepublikově se počet hospitalizovaných s COVID-19 pohybuje pod 300 osobami, což je dobrá zpráva. Přesto se zeptáme, jaká je ve Vašem kraji kapacita infekčních lůžek a ve kterých nemocnicích? Nejen pro případ 2.vlny…

V Jihočeském kraji máme dvě nemocnice s infekčním oddělením. Nemocnice v Českých Budějovicích má oddělení s 47 lůžky a nemocnice v Táboře s 20 lůžky.

Jak hodnotíte spolupráci s vládou? Jste spokojena s úrovni informovanosti, s předáváním informací na krajskou úroveň?

Pokud se kohokoli zeptáte, zda je spokojen s úrovní informovanosti, odpoví Vám, že ne. Tahle situace je pro řadu lidí nová a jejich orientace a schopnost reagovat v krizovém managementu je různá. Přesto se domnívám, že základní, nutný tok informací je zajištěn. Jsou věci ke zlepšení, ale ty se jistě budou řešit až poté, co situace přejde.

Kritici tvrdí, že vláda reagovala se zpožděním, např. v oblasti nákupů ochranných pomůcek pro zdravotnický personál. Jaká je v této oblasti situace ve Vašem kraji?

Tak, po bitvě každý generál. Na druhou stranu je pravda, že státní hmotné rezervy měly být na tyto případy asi připraveny lépe. Ochranné prostředky jsou základem pro zvládnutí situace. Náš kraj již začátkem března požádal o zásobení ochrannými prostředky, ale je pravdou, že v nemocnicích, ZZS, ale i u dalších poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb je spotřeba OOP velká. Nyní jsme již najeli na pravidelné týdenní zásobení a pokud se situace nezmění, tak v ní budeme pokračovat. Kraj se snaží získat ochranné prostředky i sám a rovněž tak dezinfekční prostředky.

Opatření proti rozšiřování epidemie jsou v kompetenci vlády, v čem může pomoci a co může udělat kraj? 

Musím říci, že spolupráce lidí, organizací a kompetentních orgánů na území kraje je dlouhodobě výborná. Snažíme se dělat vše, co je možné. První setkání bylo již 24. ledna, máme zřízenu informační linku kraje, na webu kraje jsou dávány aktuální informace. Za účasti hygienické stanice, nemocnic, záchranné služby, zdravotnictví, školství, dopravy, sociálních věcí koordinujeme společné postupy. Nechtěla bych na nikoho zapomenout.

6.5.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů