Do sněmovních voleb zbývají dva měsíce a portál OZdravotnictvi.cz pokračuje v rozhovorech se zástupci politických stran na téma jejich volebního programu v oblasti zdravotnictví. Tentokrát se ptáme místopředsedy ČSSD, poslance a bývalého hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka.

ČSSD sice poslední roky nemá svého ministra zdravotnictví, přesto se zeptáme, co se podařilo vaší straně v tomto volebním období ve zdravotnictví prosadit?

Přestože máme 14 poslanců a 5 ministrů, podíleli jsme se aktivně na krocích zvyšování plateb za státní pojištěnce, přes diskuze ze strany Ministerstva financí a jeho nesouhlasu, a na zvýšení mezd zdravotníků. Prosadili jsme odměny za jejich činnost během pandemie a především řešení v Ústředním krizovém štábu a krajích během první a druhé vlny Covid, kde jsme mnohdy korigovali návrhy či postupy vyšlé z MZ.

A naopak, co byste udělali jinak, pokud byste obsadili funkci ministra zdravotnictví místo ANO?

Jistě bychom hledali jiné řešení situace okolo Covidu. Chyběla koordinace, premiér příliš často zasahoval do připravených kroků a především nebyla dostatečně připravena výchovná a mediální část související s pandemií. Druhou oblastí je jistě legislativní proces, kdy speciálně krizové, pandemický a epidemiologické zákony by stály za prosazení.

Co budete prosazovat v příštím volebním období v oblasti zdravotnictví?

Pro nás je naprosto nepřijatelná jakákoliv snaha o privatizaci provozů zdravotnictví. Dále nutné úpravy zákonů krizového, pandemického a epidemiologických jistě budou na místě. Kromě dalšího je nutno se soustředit na zdravotnické školství v celé šíři nebo v krátké době nebudeme mít dostatek kvalifikovaného personálu na všech pozicích. Třetí částí je otázka zajištění zdravotní péče v terénu mimo aglomerace a velká města.

6.8.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů