O aktuálních výzvách jsme hovořili s Jiřím Kůsem, předsedou výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. 

V médiích zaznívá kritika, že vláda nakupuje ochranné prostředky související s COVID-19 především v zahraničí a málo využívá české výrobce. Jaký je na to Váš pohled?

Nákup ochranných prostředků v zahraničí mělo své opodstatnění za začátku šíření koronaviru v Evropě, protože Česká republika v minulosti nebyla žádným významným výrobcem respirátorů nebo zdravotních roušek. Od té doby ale došlo k mobilizaci českých výrobců včetně nanotechnologických firem a doslova exponenciálnímu nárůstu lokální výroby. Do výroby roušek se pustila i řada firem, které to v minulosti v sortimentu neměly. Troufám si tvrdit, že se v květnu jako Česká republika v objemech výroby roušek a respirátorů přiblížíme k číslům, která zajistí plně nezávislost na dovozu. Speciální pozici mají nanovlákenné roušky, Česká republika je jediným velkým průmyslovým výrobcem nanomembrány v EU. U nanomembrány je záchyt virů v podstatě na úrovni nejvyšších tříd respirátorů, důvodem jsou velmi malé otvory a velmi tenká vlákna, kde záchytu pomáhají i Van der Waalsovy síly.

Oslovuje aktivně vláda členy Vaší asociace, probíhá z její strany komunikace?

Ministerstvo zdravotnictví na začátku března oslovilo na naše doporučení našeho člena, firmu Pardam, která je výrobcem respirátoru FFP3. Ta pak dodávala do centrálního skladu domluvené množství, nějaké dlouhodobější garance odběrů ale ministerstvo nedalo.
V současnosti pak MPO sestavuje tabulku přehledu kapacit výroby ochranných prostředků jednotlivých firem, které se jim přihlásí. Jako asociace jsme v kontaktu s pracovníky agentury Czechinvest a MPO.

Jaké konkrétní ochranné prostředky mohou dodávat pro Českou republiku členové Vaší asociace? Jak velkou spotřebu těchto prostředků mohou pokrýt?

Jedná se o nanovlákenné roušky a respirátory s nanomembránou. U nanorespirátorů se měsíční produkce dostane na 3 miliony kusů. Půjde už o automatizované výrobní linky. Dalšími investicemi můžeme pak výrobu násobně zvyšovat a stát se tak významným dodavatelem respirátorů zcela nové generace pro celou EU. U roušek půjde o ještě mnohem větší množství, ale netroufám si to odhadnout, do hry vstoupila řada nových firem.

18.4.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů