Karviná je nyní nejvíce skloňovaným městem v souvislosti s COVID-19. Náměstek karvinského primátora Miroslav Hajdušík v našem rozhovoru nešetřil kritikou tzv. chytré karantény i státu jakožto vlastníka OKD.

Pane náměstku, stojí podle Vás za současnou situací v Karviné selhání státu či jde o vinu jednotlivců, kteří se chovali nezodpovědně?

OKD je akciovou společností vlastněnou státem a ten mohl rozhodnout ať už napřímo a nebo prostřednictvím hygieny o omezení provozu mnohem dříve. Mnoho nakažených je bezpříznakových a nelze tedy hovořit o tom, že by se jednotlivci chovali nezodpovědně.

Je specifické prostředí uhelných dolů tím klíčovým faktorem?

Myslím si, že jedním z faktorů, proč se toto stalo, je právě specifické prostředí pracoviště dolů, kde nelze vše zařídit tak jako v klasickém provozu.

 Jak podle Vás funguje systém chytré karantény?

Setkáváme se s tím, že lidé jsou kontaktováni se zpožděním a čekací lhůta na PCR test je dlouhá. Někteří občané jsou vysílání na test i do Ostravy, Havířova a jiných měst. A samoplátci, kteří test potřebují pro nástup do sociálních pobytových zařízení nebo lázní, mají také problém.

Pomáhá stát a kraj dostatečně situaci zvládnout, nebo vidíte prostor pro zlepšení?

V rámci nouzového stavu jsme dostávali ochranné prostředky z krajského úřadu a i kupovali sami. Po skončení nouzového stavu jsme na vše zůstali sami. Nyní obdržíme od Ministerstva vnitra velkou zásilku ochranných pomůcek, které využijeme pro chod města, sociální a zdravotní služby.

14.7.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů