S ředitelem FN Motol, JUDr. Ing. Miloslavem Ludvíkem, MBA, jsme mluvili o aktuální epidemické situaci i o jeho kandidatuře na post senátora.

Jak se projevuje aktuální vyšší počet případů COVID-19 ve FN Motol z hlediska počtu hospitalizovaných a počtu vážných případů pacientů s plicní ventilací?

Nemocnice má celkově 2200 lůžek a v této chvíli u nás leží 41 pacientů s COVID-19, z toho 6 ventilovaných. V posledních 14 dnech se tento počet téměř nemění a zůstává zhruba stejný.

Nedojde podle Vás k odkládání jiných zákroků a operací, jak se stalo na jaře? 

Připravujeme se na to. Dnes padlo rozhodnutí, že FN Motol omezuje elektivní operační výkony. Vyjímkou jsou zákroky u onkologických pacientů a neodkladné výkony. Limitní je hlavně počet sester a anesteziologů, takže podle vývoje počtu pacientů budeme potřebovat přesouvat lékaře a další zdravotnický personál na covidovou jednotku. Jako příklad můžu uvést, že my denně děláme kolem 120 operací, přinejhorším si umím představit, že klesneme maximálně na 100 operací denně. 

Navýšila se testovací kapacita na COVID-19 v posledních měsících ve FN Motol?

Ano, kapacitu jsme navýšili. Testovací kapacita je nyní 700, v krajním případě až 800 výtěrů denně.

 V říjnu kandidujete do Senátu PČR. Co byste prosazoval jako senátor pro české zdravotnictví? 

Já bych určitě prosazoval větší důraz na rekonstrukci nemocnic. V současné době máme v České republice nemocnice špičkově vybavené, ale ty budovy vypadají tak, jak vypadají a všichni vidíme, v jakém jsou stavu. Rád bych tedy prosadil větší důraz celého státu na rekonstrukci budov.

Jaký je Váš názor na výměnu ministra zdravotnictví?

Roman Prymula je správný muž ve správné chvíli na správném místě. Navíc je to vakcinolog, v tomto je špičkovým světovým odborníkem. Vakcinace proti covidu-19 bude určitě příští rok hlavní celosvětové téma, takže myslím, že Roman Prymula nastoupil ve správnou chvíli.

Provedli jste v rámci letošní covid situace nějaké digitální inovace pro pacienty? Např. Elektronizaci formulářů, objednávkové systémy…

To určitě ano. My musíme vykazovat data do systému infekčních nemocí, musíme vykazovat volná lůžka atd. Proto jsme se snažili hlavně mít takový elektronický systém, který by nám online ukazoval, jaká máme kde volná lůžka a to se nám podařilo. Digitalizace vždy pomůže zvýšit efektivitu. Určitě by to chtělo digitalizovat víc, ale, bohužel se nedostává tolik peněz, kolik bychom si představovali.

Jaký je Váš názor na zaváděný nový systém úhrad DRG-CZ?

V této chvíli, byť na to všichni tlačí, tak bych přivítal, kdyby se to o rok posunulo, protože covid udeřil druhou vlnou a bude s námi i příští rok a ten systém je úplně jiný, potřebuje určitý klid a peníze na zavedení.

1.10.2020

Text: ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech rozhovorů