Prof. MUDr. Vlastimil Válek, poslanec za TOP 09, působí na Lékařské fakultě MU Brno

Jak hodnotíte působení bývalého ministra Blatného?

Pan ministr Blatný se uvedl velmi nešťastným způsobem a následně často musel odvolávat to, co předchozí den řekl. Za dobu jeho působení bych mu tedy vytknul především nekomunikaci nejen s opozicí, ale i způsob komunikace navenek. V této oblasti, zdá se, nepřinese podstatné zlepšení ani ministr Arenberger. Slibování rektálních testů pro žáky či úpravy shromažďování na hranici Ústavy žádným velkým příslibem do budoucnosti nejsou, ba naopak.Ministr Blatný za krátké doby propustil či vyměnil řadu pracovníků ministerstva zdravotnictví, což vedlo k další personální devastaci ministerstva. U „odborného“ a „nepolitického ministra“ (byť ministr Blatný politický ministr byl, jelikož zastupoval hnutí ANO), je to opravdu velmi neobvyklé a jeho personální politika byla z mého pohledu velmi nešťastná. Také je třeba zdůraznit, že v podstatě bez nouzového stavu nedokázal fungovat. Osobně mě pak velmi překvapilo, že člověk, který se vůči premiérovi a vládě vymezí natolik, že podepíše výzvu Milion chvilek, vůbec chtěl být ministr zdravotnictví premiéra Babiše. 


Bylo správné že byl odvolán?

Ne, nebylo, rezignovat by měl premiér. Situace se začala zlepšovat a premiér ho odvolal, a to ve chvíli, kdy ministr Blatný začal podstatně lépe komunikovat, zvládat situaci a hledat koncensus odborníků na epidemii. Odvolat trenéra týmu, který zůstává, když tým tragicky prohrává, ve chvíli, kdy se karta obrací a tým začne vyhrávat, to je divné. Tedy pokud není cílem, aby tým jenom prohrával.  

Druhá věc je forma odvolání, ta byla velmi nedůstojná. Bazální slušnost by byla, aby premiér poděkovat Blatnému veřejně za odvedenou práci a Blatný předal vše novému ministrovi.


Jaký je Váš názor na nového ministra zdravotnictví, co od něj očekáváte?

Neočekávám od něho nic a po prvních mediálních vyjádřeních je vidět, že dělám dobře. Tak aspoň nebudu zklamán a třeba mne ještě příjemně překvapí. 

15.4.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů