O změně na ministerském křesle a o růstu počtu nakažených mezi lékaři jsme se bavili s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem.

Jak hodnotíte působení Adam Vojtěcha v ministerském křesle? Byla jeho rezignace správnou volbou?

Adam Vojtěch se stal ministrem za ideální konstelace, kdy ekonomika šlapala naplno a zdravotnictví tedy nemuselo trpět finanční nouzí. Navíc měl podporu předsedy vlády i ministryně financí, kteří spolu s ním zastupují stejnou politickou stranu. Tak ideální podmínky již dlouho žádný ministr zdravotnictví neměl. Přesto pokud by premiér Babiš nedržel nad Adamem Vojtěchem ochrannou ruku a neměl k němu až otcovský vztah, nebyl by ministrem už dávno.

Rezignace, ke které byl donucen, se ukázala být nevyhnutelnou poté, co jsme se z premiantů v boji s první vlnou epidemie staly černou ovcí, před kterou naši sousedé ve strachu zavírají dveře. Samozřejmě to neví vina pouze nevýrazného ministra Vojtěcha, ale ministr prostě musí nést zodpovědnost za průšvih, do kterého jsme se i vinou jeho váhavosti dostali. 

Co očekáváte od nového ministra Prymuly?

Ještě dříve, než bylo jméno nového ministra zveřejněno, jsem říkal, že nový ministr by měl být lékař s autoritou nejenom u laické veřejnosti, ale i u zdravotníků, a měl by být osobností, která dokáže oponovat i Andreji Babišovi v případech, kdy se předseda vlády mýlí. Zatímco žádný z těchto předpokladů Adam Vojtěch nesplňoval, tak profesor Prymula těmto charakteristikám odpovídá. Proto věřím, že dokáže boj s epidemií coronaviru řídit. 

ČLK nedávno zveřejnila rostoucí počty lékařů nakažených COVID-19. Jaké jsou hlavní vlivy kromě obecného nárůstu počtu nakažených? 

Počty nakažených zdravotníků do značné míry kopírují rostoucí počet nemocných. Ten nárůst je opravdu alarmující. Zatímco 20. srpna byli covid pozitivní 4 lékaři, tak 10. září jich bylo již 85 a 19. září 259. Mezi zdravotními sestrami ve stejných dnech byly pozitivních 3, poté 138 a poslední číslo je 433. 

Lékařská komora tato čísla zveřejnila proto, aby si všichni uvědomili, jak moc je práce zdravotníků riziková. Také chceme varovat, že pokud nebudeme disciplinovaní, může zdravotnictví v následujících týdnech zkolabovat nejenom v důsledku nedostatku ventilátorů a nemocničních lůžek, ale i z důvodu toho, že nemocní lékaři a sestry se nebudou moci o pacienty starat.

Mají lékaři dostatek ochranných pomůcek? Nebo se spíše jedná o neodpovědné pacienty, kteří chodí do ordinací s příznaky?

Situace stran vybavení ochrannými prostředky se proti jaru výrazně zlepšila. 

Více než pracovníci z tzv. covidových jednotek, kteří pracují v ochranných oblecích, jsou v současnosti nákazou ohrožení lékaři a sestry z ambulancí, kde není možno takovou míru ochrany zajistit a my přitom nevíme, kdo z našich pacientů je nakažený a kdo není. Je to tak trochu ruská ruleta. Ostatně ne náhodou byl první lékař, který v důsledku coronaviru zemřel soukromým ambulantním specialistou. Ohrožení jsme všichni, a proto musíme být opatrní. Nemocný zdravotník nikomu nepomůže.

24.9.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů