Profesor Vlastimil Válek působí jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno a poslanec za TOP 09. V současné době kandiduje za koalici Spolu v Jihomoravském kraji a často se o něm hovoří jako o možném kandidátovi na ministra zdravotnictví. Naše dotazy směřovaly na volební program zmíněné koalice.

V programu slibujete zvýhodnit občany, kteří dbají o prevenci. Jakým způsobem to plánujete udělat?

Prevence je zvýhodnění samo o sobě, pokud je dostupná a zdarma. Pokud pacient chodí pravidelně na preventivní prohlídky, je jeho nemoc zachycena v časných stádiích, a tím pádem je jeho léčba efektivnější, pro pacienta většinou méně komplikovaná, méně bolestivá a stresující s daleko lepším výsledkem. Takže posílíme síť pracovišť, která preventivní vyšetření provádí, a budeme prosazovat vyšší úhrady preventivních vyšetření. Budeme se ptát, zda pojišťovny neuvažují o bonifikaci pacientů, kteří se preventivním vyšetřením podrobují a zdravotníků a zdravotnických zařízení, kteří prevenci kvalitně provádí. Kvalita a dostupnost musí jít ruku v ruce.   

Chcete zajistit stabilní síť zdravotnických zařízení podle počtu obyvatel a dojezdové vzdálenosti. Již dlouhodobě však existuje nařízení vlády, které stanovuje dojezdové vzdálenosti jako kritérium dostupnosti konkrétních zdravotních služeb. Je podle vás funkční a co byste na něm změnili?

Toto rozhodně měnit nechceme, chceme ale zvýšit tlak na pojišťovny, aby toto opravdu realizovali. Občané mají svoji pojišťovnu a ta jim musí zajistit dostupnou péči. Není možné, aby smluvní politika pojišťovny vedla k tomu, že jsou oblasti (dle analýzy prof. Duška např. Praha a Brno), kde je jeden z nejvyšších počtů lékařů na počet obyvatel v Evropě a pojišťovny nasmlouvávají stále další a další. A přitom, pokud si chce soukromý specialista otevřít praxi v malém městě, kde vše chtějí i občané – pojištěnci a vedení města, ta stejná pojišťovna toto odmítá. To chceme a dokážeme změnit.    

Zdravotnictví bude do budoucna stát stále více peněz, a to i v přepočtu na HDP, kvůli stárnutí populace a vstupu moderních technologií léčby. Kde plánujete zajistit dodatečné zdroje?  

Zdravotnictví není financované ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Kromě valorizace úhrad za státní pojištěnce, kterou bychom rádi nastavili systémově (již před dvěma lety jsme připravili komplexní návrh, který, pokud vyhrajeme volby, budeme realizovat), je cestou především daleko důslednější kontrolní činnost pojišťoven, realizace klinických doporučených postupů v praxi a realizace DRG restart. Peníze musí být na efektivní a kvalitní léčbu a nesmí být vyplýtvané na zbytečná, často se donekonečna opakující vyšetření, která nikam nevedou.  

9.9.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů