Na otázky portálu OZdravotnictví.cz odpovídal nový radní Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.

Jaké priority ve zdravotnictví má nové vedení Středočeského kraje?

Základní prioritou je poskytování dostupné a kvalitní zdravotní péče na úrovni 21. století všem obyvatelům kraje.

Jak si podle Vás doposud vedly krajské nemocnice a krajská záchranná služba v boji proti COVID-19? 

Jsem přesvědčený, že všechna zdravotnická zařízení, včetně záchranné služby, odvedla a odvádí stále velmi dobrou práci. Byly okamžiky, kdy si zdravotníci doslova sáhli na dno svých sil a možností. Rád bych při této příležitosti poděkoval všem pracovníkům ve středočeském zdravotnictví za jejich práci a nasazení při zvládání pandemie.

Existují nějaké rezervy či něco nefungovalo dobře, co byste nyní chtěl změnit?

Především bych byl rád, abychom si uvědomili, že pandemie stále trvá a celý proces se postupně vyvíjí. Zpočátku byl největším problémem nedostatek ochranných pomůcek a nepříliš dobře nastavená komunikace. Tyto komplikace dnes máme za sebou a systém funguje v rámci možností dobře. Samozřejmě, že bychom potřebovali více personálu, naši pracovníci jsou unaveni, je potřeba si uvědomit, že pandemie přetrvává s menšími výkyvy už od března 2020.

V některých oblastech Středočeského kraje je problém s dostupností primární péče (praktických lékařů, stomatologů…). Měl by být kraj v této oblasti více aktivní?

Dostupnost primární péče je jednou z priorit současné koalice. Na řešení postupně budeme pracovat se zdravotními pojišťovnami a obcemi s rozšířenou pravomocí.

17.12.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů