Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se připojil k výzvě vládě, aby neustupovala tlaku odborů a nezvyšovala plošně platové tabulky ve zdravotnictví. Zeptali jsme se jej na podrobnosti.

Podle odborů je zvyšování platových tarifu potřebné, aby zdravotničtí pracovníci neodcházeli do zahraničí. Jaký je váš názor?

Nejvíce českých lékařů odchází do ciziny díky naprosto špatnému a nefunkčnímu systému vzdělávání. Pak tam odchází spousta Ukrajinců, kteří tu byli chvíli. Jak s tím souvisí navýšení tabulkových platů, nevím.

Vaši kolegové, kteří spolupodepsali zmíněnou výzvu vládě, uvádějí, že odměňovat by se mělo podle kvality a erudice, ne podle přítomnosti na pracovišti. Souhlasíte?

Dobrého lékaře všude rádi zaplatí zlatem, ale o dobré lékaře tu nejde…Pacienti si platí pojištění, aby byli léčeni, ne, aby se upláceli voliči ČSSD a ANO.

Navýšení platových tarifů znamená více peněz pro lůžkovou péči, tedy pro jiný segment, než který zastupujete. Je to z vašeho pohledu spravedlivé?

Pokud se zase vezmou peníze stomatologie, tak holt pošleme pacienty na Ministerstvo, ať si to pořeší. Nám pacienti ve finále zaplatí hotově, Ministerstvo si zbytečně dělá obrovské problémy.

Pozn. redakce – po uzávěrce rozhovoru Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že se budou zvyšovat prostředky pro všechny segmenty, včetně stomatologie, o stejné procento.

3.11.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů