Prezidenta České stomatologické komory, Romana Šmuclera, jsme se ptali na aktuální témata.

Vítáte jmenování Adama Vojtěch staronovým ministrem zdravotnictví a co od něj očekáváte?

Spolupráce s ním bývala velmi dobrá. Očekávám, že dotáhne zákony v Poslanecké sněmovně a hlavně dohodovací řízení a stabilizaci medicíny finanční i organizační. Na revoluční změny už není čas. Ale je potřeba spoustu věcí dotáhnout a k tomu je nutný člověk, který se rychle zorientuje. Popravdě, moc jich na „trhu“ není. Navíc, řada věcí, které leží měsíce na stole nepovšimnuty, tam leží od Adama Vojtěcha.

Právě probíhá dohodovací řízení se zdravotními pojišťovnami, co zde prosazujete za Váš segment?

Stomatologie utrpěla velké škody v covidu, ale kompenzační vyhlášky jsou pro nemocnice a některé jiné segmenty. Rádi bychom vlastně pojišťovnám pomohli, aby nebyly bombardovány pacienty, kterým se nedostává péče. Prý se mají ale reálné peníze snížit (o inflaci), tedy péče by mělo být ještě méně. Skoro je mi pojišťoven líto, ale záleží na nich.

 Hrozí tedy, že se s pojišťovnami nedomluvíte?

My jsme se nedomluvili. Reálné omezení stomatologie nepodepíšeme. Vyhazovaly se tu peníze oknem za plošné testování s malým efektem. Byly peníze na velké odměny. Na PCR testy s velkou marží. Myslíme si, že by také mělo něco být na zlepšení péče pro pacienty, kteří si to celé platí. Nevěříme na katastrofické ekonomické předpovědi, výběr pojistného bude docela dobrý a pomůže mu inflace. Tedy bojujeme dál.

27.5.2021

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů