Společnost Novavax nedávno zakoupila výrobní závod Praha Vaccines v Bohumili v okrese Praha-východ. Zamýšlí zde vyrábět vakcínu proti koronaviru, kterou v současnosti vyvíjí. Na podrobnosti jsme se ptali Stanleyho Ercka, generálního ředitele a prezidenta společnosti Novavax.

Kromě již ohlášené výroby vakcín proti koronaviru, plánuje se v ČR výroba vakcín proti dalším nemocem?

Vakcína proti koronaviru je pro nás momentálně v české výrobně prioritou. Pracujeme na tom, aby mohla být co nejdřív připravena a schválena. Naším hlavním cílem je teď dodat funkční vakcínu na trh v adekvátním množství, což je ročně za plného provozu našeho českého závodu až 1 miliarda dávek NVX-CoV2373, naší vakcíny proti COVID-19.

Novavax ale samozřejmě pracuje i na vývoji dalších vakcín, přičemž nejdále jsme momentálně s vývojem v rámci NanoFlu, naší vakcíny bojující proti chřipce, která vykázala pozitivní výsledky již ve třetí fázi testování. Po překonání současné pandemie se také plánujeme opět naplno vrátit k výrobě vakcíny proti sezónní chřipce, které se budeme plně věnovat i v českém závodě u Prahy. V jiných pobočkách Novavaxu dále pracujeme například na vakcíně proti respiračnímu syncytiálnímu viru, ebole nebo malárii.

Kolik pracovníků zaměstnává společnost Novavax ve svém závodě u Prahy? Plánuje do budoucnosti přijímat další zaměstnance?

Momentálně v českém výrobním závodě pro Novavax pracuje 150 odborníků na výrobu vakcín, v budoucnu ale máme v plánu jejich tým rozšířit. Aktuálně jsme připraveni do provozu začlenit dalších zhruba 100 nových pracovníků, a to jak v oblasti výroby samotné vakcíny, tak v oblasti dezinfekce prostor závodu či údržby výrobních zařízení.

Evropská unie nyní vyjednává s potenciálními výrobci kandidátských vakcín proti koronaviru smlouvy, ke kterým budou přistupovat členské státy. Účastní se Novavax těchto vyjednávání a jak jsou daleko?

Jak je patrné z některých nedávno uzavřených dohod, společnost Novavax již spolupracuje s řadou zemí, které chtějí získat vakcíny pro své obyvatele. O našich dalších vyjednáváních budeme i nadále informovat.

8.9.2020

Text: Ondřej Zavadil


Další články

Na přehled všech rozhovorů