Světová organizace zubních lékařů (FDI) vyhlásila 20. březen za Světový den ústního zdraví. Jeho cílem je šířit osvětu, znalosti a rady, jak přistupovat k péči o zuby i ústní dutinu. 

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) téměř 3,5 miliardy lidí trpí onemocněním ústní dutiny.  Většině problémům přitom lze předejít.

Celosvětově více než 530 milionů dětí trpí zubními kazy na mléčném chrupu, u dospělých je zubní kaz nejčastějším zdravotním problémem vůbec. 10% světové populace trpí problémy s dásněmi, které můžou skončit ztrátou zubu.

WHO uvádí, že přibližně 5-10 % nákladů vynaložených na zdravotní péči v industrializovaných státech je utraceno na léčbu a ošetření zubního kazu.

Studie, kterou v roce 2019 uskutečnila londýnská univerzita King’s College London, zjistila, že žvýkání žvýkaček bez cukru může významně zabránit tvorbě zubního kazu. Jedná se doposud o nejrozsáhlejší systematickou odbornou analýzu zabývající se účinností žvýkaček bez cukru na zdraví ústní dutiny. Žvýkání žvýkaček bez cukru pomáhá neutralizovat kyseliny v ústní dutiny způsobující vznik zubního povlaku, a tím nám pomáhají udržovat chrup zdravý a čistý. 

Společnost Mars Wrigley se k této celosvětové iniciativě zaměřené na osvětu a podporu zdravých návyků v péči o ústní dutinu připojuje a připomíná, že díky žvýkačkám bez cukru můžeme o svůj chrup pečovat a chránit jej kdekoliv jsme. 

Tento měsíc si rovněž připomínáme první výročí začátku práce z domova pro mnoho lidí, jejichž povolání to umožňuje. Při práci z domova často bojujeme s udržením pozornosti a soustředěním se – i s tím může žvýkání žvýkaček pomoci. Vědecké studie opakovaně potvrzují, že jedním ze způsobů uvolnění napětí a zlepšení soustředění je právě žvýkání žvýkaček. Několikaletý výzkum ukázal, že žvýkačka pomáhá snižovat duševní i fyzické napětí, snižuje stres, pomáhá lidem uvolnit se a tím zvyšuje také jejich produktivitu. 

21.3.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv