HPV – lidský papilomavirus způsobuje druhý nejčastější typ rakoviny u žen – rakovinu děložního čípku. Ta se může projevit bolestí v podbřišku, krvavými výtoky nebo krvácením po styku. Kromě karcinomu děložního čípku může HPV způsobit i genitální bradavice nebo rakovinu anu u žen i mužů. I přesto, že s nákazou HPV se za život setká až 80 % lidí, panuje kolem HPV infekce stále řada mýtů. Vyvracíme šest nejčastějších z nich. 

Mýtus 1: HPV onemocnění postihují pouze ženy

HPV virus si nevybírá a postihuje ženy i muže. U většiny lidí se sice nákaza HPV vůbec neprojeví, infekci ale mohou přenášet na své partnery. Lidé si často myslí, že muži jsou pouze přenašeči, ale i oni mohou onemocnět, například rakovinou anu nebo genitálními bradavicemi.

Mýtus 2: Proti HPV se mohou očkovat jen dívky

Očkovat se mohou nejen dívky, ale i chlapci, oběma pohlavím hradí vakcinaci ve 13 letech zdravotní pojišťovny. Rodiče mohou své děti nechat očkovat u jejich dětského lékaře. Počet HPV typů, proti kterým očkování chrání, závisí na výběru vakcíny.

Mýtus 3: Na očkování proti HPV je ve 13 letech příliš brzy

Očkování proti HPV je nejefektivnější, když se tělo s HPV viry ještě nesetkalo, a v pubertě také organismus nejlépe reaguje na látky v očkování, proto je vakcinace hrazena právě 13letým dětem. Pokud chceme děti proti nákaze HPV chránit, je potřeba očkovat s dostatečným předstihem, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky. Nejlepší je naočkovat děti ve 13 letech, je ovšem možné se nechat naočkovat i v pozdějším věku. Účinnost vakcíny lékaři potvrdili také u žen a mužů, kteří již jsou sexuálně aktivní. 

Mýtus 4: Očkování proti HPV není bezpečné

Nikdy se neprokázalo, že by vakcína proti HPV byla nebezpečná a způsobovala závažná onemocnění, lékaři s ní celosvětově očkují své pacienty od roku 2006. Poměr přínosu HPV vakcinace k riziku sledují bezpečnostní výbory lékových agentur i Světová zdravotnická organizace (WHO) a pravidelně publikují k této otázce reporty. Vakcíny neobsahují živé viry ani jejich části, a nemohou tedy způsobit onemocnění, proti kterým očkují. Zdravý děložní čípek je předpokladem zdravého těhotenství.

Mýtus 5: HPV je nákazou promiskuitních lidí

HPV je podle WHO nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Nakazit se může prakticky každý, a to nejen pohlavním stykem, ale i intimním kontaktem nebo orálním sexem. „Promiskuita je sice rizikový faktor u nákazy HPV, ale je důležité si uvědomit, že se můžeme nakazit už při jednom pohlavním styku. Rozhodně nelze říct, že se jedná o nemoc promiskuitních lidí. Nákazou je ohrožený každý, kdo nedodržuje úplnou sexuální abstinenci,“ říká MUDr. Michal Mihula, vedoucí lékař Ambulance onkogynekologické prevence z Městské nemocnice Ostrava.

Mýtus 6: Když nemám příznaky, nejsem nakažený

Nebezpečí nákazy HPV spočívá právě v tom, že může být zcela bezpříznaková. Infekce se tak skrývá v těle řadu let a lidé ji nevědomky šíří mezi své sexuální partnery. Infekce ve většině případů spontánně vymizí. V některých případech od nákazy do vypuknutí nemoci například v podobě genitálních bradavic může uplynout několik měsíců. „Karcinom děložního čípku, pochvy nebo anu se v některých případech projeví za několik let,“ upozorňuje MUDr. Michal Mihula.

21.12.2020

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv