Americká léková agentura (FDA) schválila vakcíny společností Pfizer a BioNTech a Moderna, které jsou cílené na koronavirovou variantu omikron.

Právě subvarianta omikronu BA.5 nyní tvoří asi 90 procent všech nákaz koronavirem v USA.

FDA dnes vakcíny schválila jako posilovací dávky určené všem, kteří již mají dokončené základní očkování proti covidu-19 a mají dva měsíce od předchozí posilovací dávky. Vakcína Moderny je určená všem nad 18 let, Pfizer/BioNTech pak všem nad 12 let.

Podle komisaře FDA Roberta Callifa budou nové posilovací dávky k dispozici i pro mladší děti, jejich schválení lze ale očekávat až v následujících měsících.

Poslední slovo ke schválení vakcín bude mít ve čtvrtek Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Pokud je schválí, začne americká vláda nové očkovácí látky do zdravotnických center distribuovat začátkem září.

Vláda chce také v následujících dnech zahájit podzimní očkovací kampaň, uvádí list The Washington Post. Bude se pomocí ní snažit zabránit potenciálnímu nárůstu případů covidu-19 na podzim a v zimě.

Rychlost plánovaného zavedení vakcín vyvolala kritiku mezi odborníky na veřejné zdraví, kteří uvádějí, že schválit distribuci vakcíny, aniž by byla otestovaná na lidech a prokázala se tak její účinnost, nemusí být bezpečné. Vláda argumentuje tím, že důkazů pro účinnost nového očkování je dostatek a poukazuje na nutnost zavedení vakcín před podzimem.

„Za tím virem jsme byli neustále o krok pozadu. Museli jsme teď kreativně přemýšlet, jak ho rychle a bezpečně dohnat,“ hájil proces schvalování zástupce FDA Peter Marks.

Ve Spojených státech s asi 330 miliony obyvatel za poslední den přibylo 93 831 nových případů covidu-19, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse. Denní přírůstek nových případů v USA od zhruba poloviny července konstantně klesá.

1.9.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv