Tzv. antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku, a to do 15 až 30 minut. Testy jsou levnější, vyšetření je ale méně spolehlivé. Cena jednoho testu se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného pohybuje kolem 120 korun (bez DPH). PCR testování standardně vyžaduje zhruba čtyři hodiny a většinou stojí kolem 1750 korun.

PCR testy jsou založeny na využití polymerázové řetězové reakce (PCR), která zjišťuje ribonukleovou kyselinu (RNA) viru. Antigenní test je diagnostika infekčního onemocnění založená na detekci antigenu, jenž je specifický pro dané infekční agens (choroboplodný zárodek, patogen).

Podle odborného stanoviska Společnosti pro lékařskou mikrobiologii a Laboratorní skupiny COVID ministerstva zdravotnictví antigenní test nelze chápat jako rovnocenný ekvivalent PCR diagnostiky. Podle stanoviska by neměl být používán jako screeningový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce, to je například u asymptomatických lidí bez kontaktu s onemocněním či pro screening na letištích či hraničních přechodech. Výsledky antigenních testů je podle stanoviska nutné interpretovat obezřetně a v kontextu epidemiologické situace.

Antigenní test podle stanoviska pro svou rychlost a snadnou dostupnost (není vázán na provedení v mikrobiologické laboratoři) může sloužit jako diagnostický test při absolutní nedostupnosti PCR.

„Antigenní test má nižší senzitivitu – uváděnou většinou v rozmezí 85 až 95 – v porovnání s metodou PCR, která je považována za zlatý standard diagnostiky. Vůbec by neměl být používán jako screeningový k vyšetřování jedinců s nízkou pravděpodobností infekce,“ řekl nedávno Českému rozhlasu náměstek ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči David Šmehlík.

Podle studie týmu pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole antigenní testy neodhalí covid-19 asi u třetiny nakažených a nemoc nepotvrdily ani u lidí s příznaky. „Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 procent. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent,“ uvedl koncem října přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Pavel Dřevínek. „Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají,“ doplnil.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula 21. října oznámil, že antigenní testy se začínají využívat v pilotních projektech s tím, že ověření spolehlivosti se zatím zúčastní Karviná a tři lokality ve Středočeském kraji a v Praze. „Projekt byl spuštěn proto, abychom verifikovali kvalitu výstupů antigenních testů a mohli je plošně použít zejména v těchto (sociálních) zařízeních a následně v projektu připraveném pro celou Českou republiku,“ řekl. Uvedl také, že by postupně měly být antigenní testy vyžadovány pro personál a nové klienty v zařízeních sociální péče, ve zdravotnických zařízeních nebo například v lázních.

Antigenními testy se celoplošně testuje v řadě zemí, například v Jižní Koreji, Dánsku nebo Lichtenštejnsku. K plošnému testování obyvatel je využily i na Slovensku. Slovenský premiér Igor Matovič k tomu řekl, že antigenní testy dokážou odhalit jen přibližně 30 až 40 procent infikovaných, a to ty, u nichž se covid-19 plně rozvinul.

Vláda 27. října schválila zavedení plošného testování na koronavirus v domovech pro seniory či postižené antigenními testy. Nařízení začalo platit v půlce prvního listopadového týdne. Vyšetření se mělo opakovat každých pět dnů. Pravidelné testování klientů na koronavirus v domovech pro seniory a dalších pobytových sociálních službách skončilo 4. prosince. Vyšetření zaměstnanců v pětidenních intervalech by mělo pokračovat do konce nouzového stavu.

Stát také 4. prosince zahájil testování pedagogů. K 11. prosinci se nechalo testovat asi 12 000 z 200 000, kteří tuto možnost, která platí do 18. prosince, mají. Pozitivní antigenní test mělo asi 3,4 procenta učitelů.

Sněmovna 1. prosince opět schválila novelu, podle které zdravotní pojišťovny budou moci hradit antigenní testy přímo distributorovi. Poslancům ji vrátil Senát, který ji odmítl s tím, že je nadbytečná s ohledem na dosavadní možnosti úhrady a nezaručuje, že nebude zneužita. Někteří senátoři poukazovali například na to, že distribuce dvou milionů testů od společnosti Abott už byla zahájena na základě dohody s distribuční firmou Avenier, protože má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Společnost je součástí skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Ministr Blatný uvedl, že se počítá s nákupem dalších až osmi milionů testů v následujících měsících, do jejich distribuce by se mohly zapojit i další distributoři.

15.12.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv