Spolehlivost antigenních testů při správném použití dalece přesahuje 90 procent, jejich masivní nasazení by mohlo zabránit třetí koronavirové vlně v Česku. Podle organizátorů probíhající studie to vyplývá z analýzy vzorků u necelé stovky lidí, kteří se podrobili laboratornímu PCR testu, rychlejšímu antigennímu testu i testu na protilátky.

Účastníci studie také v dotazníku poskytli bližší informace k anamnéze. Výsledky včera novinářům poskytli organizátoři Matěj Hollan s Jindřichem Vobořilem, ředitelem společnosti Podané ruce, která zastřešuje provoz veřejného test-pointu na výstavišti v Brně.

Studie zatím stála asi 400 000 korun, bude ještě pokračovat. Přesto je podle Hollana jasné, že stát by se měl více zaměřit na levnější a rychlejší antigenní testování, vždy v kombinaci s dalšími metodami.

„Když se toto udělá, Vánoce můžeme úspěšně přečkat, můžou být příjemné, bezpečné a můžeme se vyvarovat třetí vlny a dalšího lockdownu,“ řekl novinářům Hollan.

Ve studii se objevily dva falešně negativní antigenní testy, v obou případech už pravděpodobně infekce doznívala. Naopak antigenní testy odhalily dva pozitivní lidi, u nichž výsledek v daném okamžiku neprokázaly laboratorní PCR testy.

Veřejný test-point na výstavišti odebere denně několik stovek vzorků od samoplátců. Kapacitu lze ale podle Vobořila v případě potřeby a zájmu rychle rozšířit a otestovat třeba třetinu Brňanů. „Sto tisíc lidí jsme schopní natestovat během dvou týdnů, to už by stačilo na to, aby přenos šel k nule,“ uvedl Vobořil.

Město Brno už antigenní testování používá v domovech pro seniory, plánuje také jejich nasazení ve školách mezi učiteli. Primátorka Markéta Vaňková by uvítala další masivní rozšíření testů, ideálně spolu s jejich hrazením zdravotními pojišťovnami. Důležitá je také ochota lidí nechat se testovat.

„Věříme, že když Brňané budou spolupracovat, je možné nejen ochránit své blízké, ale také výrazně zlepšit situaci v Brně, pokud se týká onemocnění covid-19. V takovém případě je možné chtít po vládě, aby rychleji rušila opatření regionálně na základě epidemiologických opatření, ne plošně a naslepo,“ uvedla primátorka.

17.11.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv