Zhruba sedm stovek lidí s virem HIV v Česku o své nákaze neví. Netuší o ní tak téměř čtvrtina infikovaných. Novinářům to dnes řekl předseda České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Robert Hejzák. Organizace chystá kampaň, která má lidi přivést k testování a případné včasné léčbě. Usiluje také o dostupnost preventivních přípravků. Díky terapii totiž pacienti přestávají být nakažliví.
Šíření viru HIV a nemoci AIDS se v Česku sleduje od října 1985. Od té doby do konce září lékaři evidovali celkem 3100 nakažených – 2664 mužů a 436 žen. Choroba AIDS propukla u 573 osob. Zemřelo 275 lidí. Podle údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu přibylo letos za prvních devět měsíců 194 pacientů s virem. V minulém roce byl počet nových případů nákazy rekordní. Testy odhalily vir u 286 lidí.
„Česko patřilo vždy k zemím s nižším výskytem nemoci. Zatímco v zahraničí ale počty nových pacientů klesají, u nás v posledních letech rostou. V Česku je přibližně 700 lidí, kteří o své diagnóze nevědí,“ uvedl Hejzák. Podle něj třeba v Londýně či San Francisku díky rozšíření testování a nasazení léčby nových případů nákazy výrazně ubylo, a to v britské metropoli o 82 procent a ve velkoměstě USA o 50 procent. Česko zaznamenává každý rok nárůst počtu.
Podle České společnosti AIDS pomoc při včasné a úspěšné léčbě je po čase pacient neinfekční. „Po užívání léků zhruba za půl roku dojde k potlačení virové nálože. Množení virů se tedy potlačí a nemohou napadat imunitu v těle, kterou si člověk udrží. Když viry potlačíme, můžeme říct, že je člověk prakticky neinfekční,“ řekl lékař AIDS centra Ústřední vojenské nemocnice Milan Zlámal. Pokud se podle něj podaří nemoc odhalit včas a zahájit rychle léčbu, pacienti mají šanci žít tak dlouho jako HIV negativní lidé.
Virus HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.
Léčbu zdravotní pojišťovny proplácejí. Nehradí ale preventivní tablety, které mohou šíření nákazy zabránit. Měsíční dávka přípravků vyjde na několik tisíc korun. Nejvyšší riziko infekce je u mužů, kteří mají sex s muži.
ČSAP se chystá 1. prosince, na který připadá den boje proti AIDS, zahájit kampaň na podporu včasného testování a léčby se sloganem: Jsem HIV pozitivní, nejsem nakažlivý – nejsem nakažlivá. „Léčba znamená i prevenci. Vzkaz je všude stejný: pokud se léčím, nepřenáším infekci. Je to ve prospěch všech. Každý z nás měl někdy sex bez kondomu,“ dodal Hejzák.
ČSAP ve spolupráci s dalšími organizacemi vypraví 1. prosince do ulic několika měst také své preventivní tramvaje či autobusy. V nich zájemci získají informace o testování a léčbě i kondomy. Budou moci přispět také na boj proti nemoci zakoupením červené stužky.
28.11.2017zdroj: ČTK