Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je v posledních desetiletích moderní doby často citovaným pojmem mezi laickou i odbornou veřejností. Jedná se o chronické nebo chronicky recidivující neinfekční zánětlivé onemocnění kůže. Atopický ekzém postihuje jak dospělé, tak děti. V dospělé populaci se vyskytuje asi ve 3 %,
u dětí předškolního věku ve 12 %, nejvíce je to pak u dětí do 4 let věku v 16 %.

Ekzematik/ilustrační foto

Na vzniku atopického ekzému se podílí mnoho faktorů, hovoříme tak často o onemocnění multifaktoriálním. Z vnitřních faktorů jsou to především dědičnost a různé druhy alergií, z vnějších faktorů pak nadměrné mytí a používání mýdel, sprchových gelů a kosmetiky, prací prostředky, nošení nevhodného oblečení, kontakt se saponáty, chemikáliemi a jinými dráždidly v běžném životě i v pracovním prostředí. Velký vliv na vznik a zhoršování ekzému má také špatné životní prostředí a v neposlední řadě i stres.

 

Sedmero rad a tipů pro život s ekzémem a udržení zdravé pokožky

  1. Sledujte nejčastější příčinu svědění a eliminujte ji (jídlo, stres, prašnost prostředí, alergeny). Někdy je nutné sledovat příčinu dlouhodobě, proto si veďte záznamy.
  2. Ke každodenní běžné péči o pokožku se sklonem k vysoušení a k ekzematickým projevům používejte promašťovací přípravky (např. kosmetický přípravek Bepanthen Care Mast). Zejména v zimě pečujte o pokožku vyživujícími krémy.
  3. Kombinujte rychlé sprchování speciálními mycími prostředky s vanovou olejovou koupelí
    (2–3× v týdnu). Mycí postupy během dne nestřídejte. Ke koupeli lze použít také oves, otruby…Po zklidnění projevů ekzému používejte jemná mýdla a sprchové gely.
  4. Na obličej používejte pouze jemnou čisticí kosmetiku, ideálně pro citlivou pleť.
  5. Vyvarujte se nošení oblečení, které je drsné, na pokožce škrábe, je vám nepříjemné nebo způsobuje svědění. Dejte přednost bavlněnému prádlu, vyřaďte ze šatníku vlnu a všechny materiály s hrubými vlákny. Oblečení by mělo dýchat a nemělo by být příliš těsné.
  6. Mějte na paměti, že projevy může zhoršit třeba nemoc, léky, očkování, sportovní aktivity (bazén, fitness) i některé běžné domácí práce a koníčky (úklid, pletení, vaření). Také počasí ovlivňuje stav pokožky – sychravé a chladnější počasí může projevy zhoršovat.
  7. Při práci s čisticími prostředky (prostředky na úklid či mytí nádobí) noste rukavice.

 

Základem úspěšné terapie ekzému je vždy dobrá spolupráce lékaře s pacientem či rodiči pacienta.

 

27.2.2015

zdroj: Ogilvy PR


Další články

Na přehled všech zpráv