Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je v posledních desetiletích moderní doby často citovaným pojmem mezi laickou i odbornou veřejností. Jedná se o chronické nebo chronicky recidivující neinfekční zánětlivé onemocnění kůže. Atopický ekzém postihuje jak dospělé, tak děti. V dospělé populaci se vyskytuje asi ve 3 %,
u dětí předškolního věku ve 12 %, nejvíce je to pak u dětí do 4 let věku v 16 %.

Na vzniku atopického ekzému se podílí mnoho faktorů, hovoříme tak často o onemocnění multifaktoriálním. Z vnitřních faktorů jsou to především dědičnost a různé druhy alergií, z vnějších faktorů pak nadměrné mytí a používání mýdel, sprchových gelů a kosmetiky, prací prostředky, nošení nevhodného oblečení, kontakt se saponáty, chemikáliemi a jinými dráždidly v běžném životě i v pracovním prostředí. Velký vliv na vznik a zhoršování ekzému má také špatné životní prostředí a v neposlední řadě i stres.
Sedmero rad a tipů pro život s ekzémem a udržení zdravé pokožky
- Sledujte nejčastější příčinu svědění a eliminujte ji (jídlo, stres, prašnost prostředí, alergeny). Někdy je nutné sledovat příčinu dlouhodobě, proto si veďte záznamy.
- Ke každodenní běžné péči o pokožku se sklonem k vysoušení a k ekzematickým projevům používejte promašťovací přípravky (např. kosmetický přípravek Bepanthen Care Mast). Zejména v zimě pečujte o pokožku vyživujícími krémy.
- Kombinujte rychlé sprchování speciálními mycími prostředky s vanovou olejovou koupelí
(2–3× v týdnu). Mycí postupy během dne nestřídejte. Ke koupeli lze použít také oves, otruby…Po zklidnění projevů ekzému používejte jemná mýdla a sprchové gely.
- Na obličej používejte pouze jemnou čisticí kosmetiku, ideálně pro citlivou pleť.
- Vyvarujte se nošení oblečení, které je drsné, na pokožce škrábe, je vám nepříjemné nebo způsobuje svědění. Dejte přednost bavlněnému prádlu, vyřaďte ze šatníku vlnu a všechny materiály s hrubými vlákny. Oblečení by mělo dýchat a nemělo by být příliš těsné.
- Mějte na paměti, že projevy může zhoršit třeba nemoc, léky, očkování, sportovní aktivity (bazén, fitness) i některé běžné domácí práce a koníčky (úklid, pletení, vaření). Také počasí ovlivňuje stav pokožky – sychravé a chladnější počasí může projevy zhoršovat.
- Při práci s čisticími prostředky (prostředky na úklid či mytí nádobí) noste rukavice.
Základem úspěšné terapie ekzému je vždy dobrá spolupráce lékaře s pacientem či rodiči pacienta.
27.2.2015
zdroj: Ogilvy PR
Další články
Na přehled všech zpráv
Reklama