Zánětem kůže zvaným atopický ekzém trpí v průmyslových zemích až pětina dětí, za 20 let se počty zdvojnásobily. Odborníci to přičítají znečištěnému životnímu prostředí, další příčinou je stres. Atopie je vrozený sklon k přecitlivělosti sliznic a kůže. Podnětem k rozvoji jsou toxiny, které se v těle hromadí, řekl Vladimír Jelínek ze společnosti, která vyrábí přírodní produkty pro léčbu ekzémů.
Z toxikologických studií vyplynulo, že stav pacienta zhoršují zejména ftaláty v kosmetice, chemické látky v textiliích a špercích, přídatné látky a toxické kovy přijímané potravou a prachové částice a chemické látky vdechované vzduchem.
U všech zánětů kůže je společný prvek, poškození kožních buněk, nedostatečná tvorba proteinů, lipidů a dalších látek. Důsledkem je porušení lipidové kožní bariéry, která chrání organismus před průnikem toxinů a alergenů z vnějšího prostředí. Kůže se vysušuje, zdrsní, šupinatí a praská. Toxinem pro kůži je i řada bakterií a plísní.
Přírodní léčba ekzémů je založena na tom, že se vyčistí lymfatický systém v těch oblastech těla, kde se ekzém projevuje. Ekzém není problémem jen samotné kůže, ale hlavně podkoží, z něhož kůže vyrůstá. Lymfatické uzliny podle této teorie nestíhají detoxikovat podkoží.
Kožní lékaři předepisují léky a masti, které potlačují nebo blokují imunitní reakce. Při léčbě přírodními preparáty se imunita posílí, aby si tělo vytvářelo protilátky a enzymatické pochody, kterými toxiny z těla vyloučí.
Důležité při volbě léčby je i to, na kterém místě pacient ekzém má. Souvisí to s čínskou teorií drah v těle, tzv. meridiánů. „Jako je člověk charakteristický svými pohyby a emocionalitou, má i charakteristická místa, kde se ekzém projeví,“ uvedl Jelínek.
2.2.2016zdroj: ČTK